Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN
”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

03.02.24 HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN

28.07.23 ”REPUBLIKA E SHTATË”

09.07.23 “AMBASADOR NË BALLKAN”

30.05.23 “LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë

21.05.23 LOTËT E SORKADHES

10.02.23 “RINGJALLJA E SEJKOVE”

16.11.22 IK I QETË, PARTIZANI IM!

27.09.22 ÇLIRIMI I TIRANËS I NËPËRGOJUAR NGA NJË TITIST DHE I NDERUAR PREJ NJË SOVJETIKU

12.09.22 SHPENDI TOPOLLAJ: RUGOVA DHE KADAREJA NË LIBRIN E YLLI POLOVINËS

27.08.22 Ramadan Hoxha, një ndër publicistët më të njohur të shtypit lokal shqiptar

23.08.22 “RUGOVA & KADARE PËRBALLË”

21.08.22 “RUGOVA & KADARE PËRBALLË”

17.08.22 “RUGOVA & KADARE PËRBALLË”

03.08.22 “ME APO PA AMERIKËN”

29.07.22 “ME APO PA AMERIKËN”

28.07.22 “ME APO PA AMERIKËN”

29.06.22 DOLI NGA SHTYPI LIBRI “SHQIPTARËT ME DY HOXHA”

28.06.22 RAMIZ ALIA NË ROMË, MEHMET SHEHU NË NJU JORK, ENVER HOXHA NË MOSKË

28.06.22 “SHQIPTARËT ME DY HOXHA”

26.06.22 Libri “Shqiptarët me dy Hoxha”

27.05.22 U kënaqa me librin “Berat, o zemër”

25.05.22 URDHRI TOP SEKRET NGA KREMLINI: MERRENI PRISHTINËN!

08.05.22 60 LIBRAT E MI

18.03.22 Shteti Kundër / Nga Ylli Polovina

05.03.22 Analizë “S a r a j e v ë , m o j m o t ë r”

22.02.22 NJË MIJË DITËT E “REPUBLIKËS SË SHTATË”

21.02.22 I MILLE GIORNI DELLA \"SETTIMA REPUBBLICA\"

24.01.22 Libri \"SERBI, ARMIK MIKU YNË\"

06.12.21 Libri “BERAT, O ZEMËR”

08.11.21 AMBASADA SHQIPTARE NË VIA ASMARA, 5

08.10.21 ARRATISJA E KOMITETIT QENDROR TË BALLIT KOMBËTAR

29.09.21 HANA E KËLCYRËS QË DEL NË VJENË

15.09.21 NË BURG, 1996

09.09.21 AEROPORT LUFTARAK 1997

28.08.21 ARBËRESHËT, MONUMENTI I LOTIT

25.08.21 NË MISION PËR ÇLIRIMIN E KOSOVËS

15.08.21 MISIONI TRIMËROR I NJË GAZETARI

31.07.21 Për librin “Ik i qetë, partizani im!”

30.07.21 DEMOKRACI E KAPUR

22.07.21 VRASJA E NJË LEJLEKU Sepse rrinte me të burgosurit politikë

18.07.21 NJOHA NJË BALLIST

14.07.21 “IK I QETË PARTIZANI IM!”

28.06.21 ALBANIA, MIRACOLI E TUMULTI Tradotto da Mimma Aloisi Revisione Anna Maria Cislaghi

30.04.21 “NË FILLIM ISHTE BARDHA”

25.09.20 BREVE STORIA DELL\'ALBANIA

15.09.20 “DEMOKRACI E KAPUR”

04.09.20 GJYMTIMI I HISTORISË SË LËVIZJES KOMUNISTE SHQIPTARE

25.08.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”

31.07.20 KOMUNIZMI SHQIPTAR DHE TELEVIZIONI ITALIAN RAI

17.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: QERSHORËT E PAFAT TË SHKËLQIM NGURZËS, I CILI LUAJTI NË FILM SKËNDERBEUN E VOGËL

16.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PSE BERATIT I DUHET NJË BUST I AKAKI HORAVËS DHE I VIKTOR STRATOBËRDHËS

15.07.20 KRYENGRITJA E FIERIT NË 1935 SI HISTORI E NDËRSJELLTË TERRORI

15.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: FËMIJA JETIM QË LUANTE I VETËM TËRË FILMIN “SKËNDERBEU”

14.07.20 “KOMUNIZËM SHQIPTAR ME TELEVIZION ITALIAN”

13.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: AKTORËT SOVJETIKE PËRPIQEN TË SHPËTOJNË NGA VDEKJA NJË FËMIJË BERATAS...

13.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: SI NDODHI QË AKAKI HORAVA ERDHI PËR HERË TË DYTË NË SHQIPËRI, SAKTËSISHT NË KUÇOVË

12.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: XHIRIMET E FILMIT “SKËNDERBEU” NË BERAT, SI U MBAJT SEKRET VDEKJA NGA DJEGIA ME ZIFT E DY USHTARËVE FIGURANTË

11.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: DASMA E SKËNDERBEUT, FANTAZI NË MYZEQE DHE FILM NE BERAT

10.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: LINDJA E NJË ZANE NË FAMILJEN HAXHISTASA

09.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: MEMECI I DINES

08.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: LEGJENDA E UJIT TË PIJSHËM NË BERAT SI AJO E MALËSORIT TË MIGJENIT PËR MISRIN

07.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: 187 METRA SHKALLË OSE GALERIA E UJIT E KALASË

06.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: BUZË OSUMIT, TEK GJIRI KU DËGJOHET ZËRI I NJË ZANE

05.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: ULLIRI I BERATIT, NJË KAMPION BOTËROR

04.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: ÇIKRIKËT RROTULLOHEN ËMBËL

03.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: LLOGJET TE “FURRI I SAHATIT”

02.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PLEPI I BUHARASË

01.07.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: GORICA, KËSHTJELLA E BESNIKËRISË SË KRISHTËRIMIT BERATAS

30.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: BERATI ËSHTË ME DY KALA, NJËRA GJALLË, TJETRA SHUAR

29.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: JANI GAJDA, LUNDËRTARI I PARË I LUMIT OSUM NË BERAT.

28.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PSE MUND TË BËHET NJE LIQEN I BERATIT.

27.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: “DITA E UJIT TE BEKUAR TE URA E GORICËS, SPEKTAKLI MADHËSHTOR I ÇDO 6 JANARI”

26.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: “MU TE URA ME ZINXHIRA, ATJE NDIZEN DYZETË KANDILA”

25.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: ILIA XHIMITIKU, APARATI AMERIKAN “KODAK” DHE FOTO E TIJ KRYEVEPËR E URËS SË GORICËS

24.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: DISA KURRË TË PATHËNA PËRSE NUK U HODH NË ERË NGA GJERMANËT URA E GORICËS

23.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: NGA GJERMANËT NË TËRHEQJE 14 URA TË HEDHURA NE ERË, POR AJO E GORICËS JO.

22.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: SI URA GORICËS SHPETOI NGA BOMBARDIMI ANGLEZ DHE DINAMITI I NAZIGJERMANËVE

21.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: URA INTELIGJENTE E GORICËS

20.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: BERATI, QYTETI MË I ÇUDITSHËM NË BOTË PAS VENECIES

19.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: ÇUKA E TOMORIT, T’U BËFSHA BALTË!

18.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: DUKET SI LUAN APO SI QEN I NGORDHUR?

17.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: JAM, POR EDHE NUK JAM DHËNDËR SKRAPARI

16.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PRILL 1997, FAQEZINJ TE ARMATOSUR QELLOJNE ME MORTAJE KALANE E SKRAPARIT

15.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: MALI I TOMORIT MBRON BERATIN NGA GREKËT

14.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: MUSOLINIT I DHEMB KOKA NGA MOSBINDJA E BATALIONIT “TOMORI”

13.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: FASHISTËT ITALIANË PËRDORIN TOMORIN PËR TË SULMUAR GREQINË

12.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: UFO MBI MALIN E TOMORIT?!

11.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: “ÇUKA “PARTIZANI”, SI LINDI EMRI PREJ NJË DREKE ATY AFËR

10.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: VËRTET KANË LUFTUAR PARTIZANËT NË MAJË TË TOMORIT?

09.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: ABAS ALIU APO PARTIZANËT?

08.06.20 INTRIGË KUNDËR SHQIPËRISË NË TRENIN QË TË ÇONTE NË BEOGRAD, 19 JANAR 1939

08.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: KRYETARI I AKADEMISË ALEKS BUDA: UNË NUK JAM NGA ELBASANI, POR NGA BERATI

07.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: GARA E HUMBUR E MALIT TË SKËNDERBEUT ME MALIN E TOMORIT

06.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: BABA TOMORI SI “KOMANDANT” RAKETASH

05.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: BABA TOMOR APO BABA ABAZ ALI?

04.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: APOSTULLI PJETËR KA QENË NË TOMOR DHE NË BERAT

03.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: TË SHOHËSH VATIKANIN NGA MAJËMALI I TOMORIT

02.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: NË 26 KORRIK 1455 SKËNDERBEU NDODHEJ NË TOMOR

01.06.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: SKËNDERBEU KA QENË NË MALIN E TOMORIT

31.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: “MOLLA MAGJIKE E TOMORIT, NJË GOJËDHËNE ÇUDI”

30.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: “CYLINA E QUMËSHTIT”

29.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: SYTË E XHEVAIR SPAHIUT SHOHIN VETËM TOMOR.

28.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: NJË HISTORI KRAHASUESE E “TOMORIT” GREK...

27.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: KA DY MALE TOMORI, NJËRI NË BERAT, TJETRI NË JANINË

26.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PËRSËRI PËR LIQENIN NË NËNTOKË TË BERATIT

25.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PO TA GJENIN DAMARIN E FLORIRIT NE TOMORR....

24.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: PSE TOMORR DO TË THOTË “TË MIRA”.

23.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: KA QENË NJË KOHË KUR MAL TOMORRI NUK KISHTE.

22.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: Ç’JANË KËTA PËLLUMBA QË VIJNË E SHKOJNË

21.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: NË EVROPË QYTET MBI SHTATË KODRA ËSHTË ROMA, LISBONA DHE BERATI

20.05.20 \"QYTETI PRANE QIELLIT\": Midis Kalasë dhe malit të Goricës ka qenë një ujvarë

19.05.20 “QYTETI PRANË QIELLIT”: BERATI DHE NJË KOLONEL FASHIST

18.05.20 “QYTETI PRANE QIELLIT”: KALAJA GABIMISHT E ZVOGËLUAR

17.05.20 QYTETI PRANE QIELLIT: \"Ku ndodhet ylli i Beratit?\"

15.05.20 QYTETI PRANË QIELLIT

30.04.20 1936, KUR ERNEST KOLIQI QE MË I MAJTË SE ENVER HOXHA

20.03.20 AKTORI FRANCEZ MISHEL PIKOLI: “TË RROJË PARTIA DHE SHOKU ENVER!”

16.03.20 SI AHMET ZOGU I BËRI ME FAMË POPULLORE KOMUNISTËT

13.03.20 FËMIJA BERATAS QË LUANTE I VETËM TËRË FILMIN “SKËNDERBEU”

12.03.20 GJENERAL I USHTRISË SË VDEKUR, TI PO NA KUSHTON SHUMË!

09.03.20 NATËN E VRASJES SË MEHMET SHEHUT KADRI HAZBIU HYRI DY HERË NË BLLOK PSE NJËRI RAST U MBAJT I FSHEHUR

05.03.20 INTRIGË NË PARIS: 500.000 FRANGA GJOBË ISMAIL KADARESË

01.03.20 RADIOGRAMI 522 I AMBASADËS SHQIPTARE NË PARIS

25.02.20 DOKUMENTAT TOP SEKRET TË BRITANIKËVE ME TEMË VËZHGIMI “VRASJA E KRYEMINISTRIT”

22.02.20 HYSNI KAPO KUROHET NË PARIS, POR KA VËREJTJE PËR SOCREALIZMIN E KADARESË

15.02.20 VJESHTË 1978, FRANCË: 4000 KOPJE “DIMRI I MADH” U SHITËN, PO SHTYPEN EDHE 3000 TË TJERA.

09.02.20 1967, MEHMET SHEHU KANCELARIT AUSTRIAK JOSEF KLAUS: NA JEPNI PËRGJITHNJË PËRKRENAREN DHE DY SHPATAT E SKËNDERBEUT!

08.02.20 ALARM NË TIRANË, NË FRANCË PO SABOTOHET XHIRIMI I FILMIT “GJENERALI I USHTRISË SË VDEKUR”

05.02.20 NEXHMIJE HOXHA NUK IA DEL DOT TA BËJË AGJENT TË HUAJ MEHMET SHEHUN

31.01.20 MISIONI I MADH KOMBËTAR I PRODHIMIT NË PERËNDIM TË FILMIT “GJENERALI I USHTRISË SË VDEKUR”

24.01.20 OPERACIONI I MADH PROPAGANDISTIK I ENVER HOXHËS “SHËNIME PËR KINËN”

22.01.20 BUTKA DHE BUTKALLINJTË, NDER I NACIONALIZMIT SHQIPTAR

17.01.20 PSE “DIMRI I VETMISË SË MADHE” I SHËRBENTE PERËNDIMIT

12.01.20 MERAK I MADH PËR DITËFESTËN E REPUBLIKËS

10.01.20 EUROKOMUNISTI DHE ITALO-ARBËRESHI ANTONIO GRAMSHI

26.12.19 E VËRTETA DOKUMENTARE E PENGIMIT TË GAZETARIT ITALIAN BRUNO VESPA PËR TË VIZITUAR SHQIPËRINË KOMUNISTE

18.12.19 MIKE E PAHARRUAR E SHQIPËRISË, XHOJS LUSU SALVADORI, A MOS JE EDHE ARBËRESHE?

14.12.19 ROMË, NËNTOR 1977, SI PROMOVIMI I ANTOLOGJISË SË POEZISË SHQIPE U BË E NGJASHME ME NJË MBLEDHJE PARTIE MARKSISTE-LENINISTE

08.12.19 GOGOLI I “TËRMETIT TË DURRËSIT”

02.12.19 A MUND TË KETË NJË TËRMET TË TRETË?

30.11.19 ÇFARË NDODHI NË 28 DHE 29 NËNTOR 1945

29.11.19 PRILL 1944, QEVERIA E REXHEP MITROVICËS KËRKON NGA NAZIGJERMANËT NJË FURNIZIM TË MADH USHTARAK PËR TË LUFTUAR LËVIZJEN NACIONAL-ÇLIRIMTARE

19.11.19 1977, RADIOTELEVIZIONI ITALIAN BOTON ANTOLOGJINË E POEZISË SHQIPE, POR NË PROMOVIM A DO TË VIJNË TË DËRGUAR NGA TIRANA?

18.11.19 VJESHTË 1976, AMBASADA SHQIPTARE NË ROMË PËRPJEKJE PËR TË BOTUAR LIBRAT “KËSHTJELLA”, “NJERIU ME TOP” DHE VEPRA 19 E ENVER HOXHËS

17.11.19 ISMAIL KADARE, KY ÇLIRONJËS I KOSOVËS

15.11.19 PRILL 1944, DIPLOMATI SPECIAL DHIMITËR BERATI I SHKRUAN MINISTRIT TË JASHTËM BAHRI OMARI: QEVERIA JONË E KA HARRUAR KOSOVËN

25.10.19 PËRFUNDIMI I KRIZËS SË ARMATOSUR TË SHTATORIT 1998: DORËHIQET FATOS NANO

18.10.19 NË RRUGËN KU ISHTE THEMELUAR PARTIA KOMUNISTE SHQIPTARE PLUMBA MBI MINISTRIN KOSOVAR AHMET KRASNIQI

13.10.19 NË TIRANË NUK BIE QETËSI: NË 21 SHTATOR 1998 DINAMIT NË BANESËN E POLITIKANIT MINORITAR GREK VASIL MELO

03.10.19 “KOKËKRISJE”: SULMOJ MEDIAN ITALIANE PËR SHTRËMBËRIME TË IMAZHIT TË SHQIPËRISË DHE JA DAL

28.09.19 RADIO TIRANA NË FESTËN E 28 NËNTORIT 1938

26.09.19 PËRSE ITALIANËT NUK SHPREHNIN SIMPATI PËR FATOS NANON

24.09.19 TËRMETI “I MIRË”

22.09.19 17 SHTATOR 1947, BEDRI SPAHIU E VRAU ME SHKELM. PASTAJ I ZHDUKËN TRUPIN DHE I NXINË BIOGRAFINË

19.09.19 PASDITE E 14 SHTATORIT 1998 NË TIRANË: AUTOBLINDAT E POLICISË QËLLOJNË MBI TANKET E OPOZITËS

12.09.19 14 SHTATOR 1998, KRYEMINISTRIA MITRALUAR, TELEVIZIONI PUSHTUAR. PO FATOS NANO KU ND0DHET?

09.09.19 KOLABORACIONIZMI I PARË ME FASHIZMIN QE I KOMUNISTËVE, I DYTI I BALLISTËVE

05.09.19 “SHTATORI I ZI” SHQIPTAR, KRYEMINISTRI ITALIAN ROMANO PRODI ANULON FLUTURIMIN DREJT TIRANËS

30.08.19 “VRITENI, VRITENI, VRITENI NANON!” (Azem Hajdari, vrasja e gabuar, pjesa e tretë)

23.08.19 AZEM HAJDARI, VRASJA E GABUAR (PJESA E DYTË) 12 PLUMBA NË TRUP

21.08.19 ÇFARË PO NDODH ME SKRAPARLLINJTË? “Unë jam i pari, sepse jam nga Skrapari”.

15.08.19 AZEM HAJDARI, VRASJA E GABUAR

12.08.19 PËR MEMORIALIN TURK NË TIRANË

10.08.19 FILLIM SHTATOR 1998, NË SHBA SKANDALI EPSHOR I BILL KLINTONIT, NË LISBONË FATOS NANO THOTË SE KOSOVA KA KRYEQYTET BEOGRADIN

01.08.19 EDHE KËSHILLTARI I JAKOMONIT E DO SHQIPËRINË

25.07.19 PARA KRYEMINISTRISË PROVA E PARË DEMOSTRUESE ME ARKIVOL NË DUAR: 4 SHTATOR 1998

22.07.19 LIBRI “BLLOKU” DHE NJË E PAVËRTETË HISTORIKE NË TË

18.07.19 FOTOGRAFI ITALIAN BRUNO KALVO: “JU SHQIPTARËT NUK BËNI DOT DEMOKRACI, POR KAOS”

11.07.19 24 GUSHT 1998: ME GJASHTË ARRESTIME OPOZITARËSH NË TIRANË NIS “SHTATORI I ZI”

07.07.19 1 GUSHT 1998, NJË INTERVISTË E FATOS NANOS PËR KOSOVËN NË GAZETËN ITALIANE “CORRIERE DELLA SERA” DHE MITRALIMI I ZYRËS SË TIJ NË TIRANË NË 13 SHTATOR

02.07.19 PARTIZANËT SHQIPTARË ME MISION USHTARAK PRANË SHTABIT ANGLO-AMERIKAN NË BARI TË ITALISË

27.06.19 MBESA E MUSOLINIT, DEPUTETJA PASFASHISTE ALESANDRA, MBRON KOSOVËN

22.06.19 MASAKRA SERBE E PREKAZIT, KËSHILLTARI I AMBASADËS SPANJOLLE NË ROMË KËRKON INFORMACION URGJENT

18.06.19 ISMAIL KADARE NGA PARISI: MBROHENI NGA FASHIZMI SERB POPULLIN TIM!

17.06.19 OPERACIONI USHTARAK, POR EDHE DIPLOMATIK E MEDIATIK “PATKOI”

14.06.19 SHPENDI TOPOLLAJ: KUR LETËRSIA I VJEN NË NDIHMË HISTORISË

10.06.19 HISTORIA NË 1983 E KATËR SPECIALISTËVE FRANCEZË DHE ÇEKË NË KOMBINATIN E TEKSTILEVE BERAT

07.06.19 SI RAMIZ ALIA KOMUNIST ANTIFASHIST MBROHEJ NGA PREFEKTI I QEVERISË ANTIKOMUNISTE, HASAN ALIZOTI

01.06.19 ZYLYFTAR HOXHA: Fjala e tij ne promovim

31.05.19 TEUTA DHIMA: “Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka” nga Ylli Polovina dhe ftesa ime për lexim.

30.05.19 HAJRI NUHU: Kumtesë e mbajtur në promovimin e librit “Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka”

29.05.19 PO LEKA ZOGU PËRSE DONTE QË NATO TË NDËRPRISTE BOMBARDIMET?

22.05.19 KUR NATO NUK BOMBARDON DITËN E PASHKËVE ORTODOKSE, 11 PRILL 1999

18.05.19 “Komunizmi, siç e pashë”

17.05.19 SI NDODHI QË NUK MUNDA T’I THEM HAVIER SOLANËS “FALEMINDERIT ÇFARË BËTË PËR SHQIPTARËT E KOSOVËS!”

17.05.19 1 PRILL 1999, IBRAHIM RUGOVA ME SYTË PËRDHE

08.05.19 RRUGËN PËR TEK MILLOSHEVIÇI IBRAHIM RUGOVËS JA MËSUAN AMERIKANËT

01.05.19 BOMBARDIMET E NATOS TË NDALEN, 31 MARS 1999: NJËLLOJ SI IBRAHIM RUGOVA ASHTU EDHE KËNGËTARI SERB NË ITALI GORAN KUZMINAÇ

25.04.19 YLLI POLOVINA NË NJË LIBËR TË RI “KONTRAKORRENT”

21.04.19 ME MIELL, SHEQER, ORIS: A I KA BLERË VOTAT PPSH NË BERAT NË ZGJEDHJET E 31 MARSIT 1991?

17.04.19 “KADAL ADNAN!”, PARA MILLOSHEVIÇIT IBRAHIM RUGOVA FRENON NDIHMËSIN E TIJ ADNAN MEROVCI

11.04.19 PERSE HESHTET PËR NJË KONFERENCË SHTYPI TË IBRAHIM RUGOVËS NË PRISHTINË NJËZETË E KATËR ORE PARA SE TË TAKONTE NË BEOGRAD SLLOBODAN MILLOSHEVIÇIN?

04.04.19 NË ROMË NË TË NJËJTËN KOHË IBRAHIM RUGOVA I ARDHUR NGA BEOGRADI DHE THOMAS PICKERING NGA UASHINGTONI

28.03.19 IBRAHIM RUGOVA NË BALLAFAQIM ME TREQIND GAZETARË NË SALLËN STENDITOIO TË KOMPLEKSIT SAN MIKELE NË ROMË

22.03.19 SHËRBIMI INFORMATIV SHQIPTAR, SHISH, FOTOGRAFON FSHEHTAS RUGOVËN NË ROMË

16.03.19 AVIONI BOMBARDONJËS AMERIKAN QË RA NË 10 GUSHT 1944 DHE UNAZA E XHAKETA E VJEDHUR PILOTIT WALTER GREEN

06.03.19 5 MAJ 1999, ORA 17.00: AVIONI SEKRET ME IBRAHIM RUGOVËN ZBRET NË AEROPORTIN ÇAMPINO TË ROMËS

03.03.19 1943-1946, HISTORIA E HAPËT DHE E FSHEHTË E MISIONIT USHTARAK SHQIPTAR PRANË KOMANDËS ALEATE NË BARI TË ITALISË

28.02.19 4 MAJ 1999, AGJENTI SHQIPTAR THIRRET NË MESNATË NË AMBASADËN AMERIKANE NË ROMË 7 MAJ, “BOMBA” E SALI BERISHËS NË SHTYPIN ITALIAN

22.02.19 AMBASADORI AMERIKAN HILL: RUGOVËN NUK MUND TA EVAKUOJMË NGA PRISHTINA NËPËRMJET NJË OPERACIONI TË NATOS

15.02.19 PASKAL MILO I SHQETËSUAR NGA NJË SHTREMBËRIM LAJMI RRETH NJË DEKLARATË TË TIJ PARA GAZETARËVE ITALIANË NË KUKËS

08.02.19 TAKIM SHUMË I NGUTSHËM ME KËSHILLTARIN POLITIK TË AMBASADËS GJERMANE

06.02.19 “KINI KUJDES NGA KY GAZETAR EDEPSËS”, POR ITALIANI GOFFREDO PARISE SHKROI MIRË PËR SHQIPËRINË DHE ENVER HOXHËN

03.02.19 SI U PËRDOR MASAKRA E 4 SHKURTIT 1944 PËR TË KRYER ATË TË GJYQIT SPECIAL NË PRILL 1945

30.01.19 19 MAJ 1999, ANA OKSA SHPALL SE PO ORGANIZON NË STADIUMIN E ROMËS NJË KONCERT 24-ORËSH PËR KOSOVËN

23.01.19 SHKËLQIMI I EDI RAMËS NË STUDION “PORTA A PORTA” TË BRUNO VESPËS, 18 MAJ 1999

15.01.19 MAJ 1999, ROMË-PARIS, VIJOSLLAV SHESHELJ DHE VUK DRASHKOVIÇ ME ISMAIL KADARENË PËRBALLË

10.01.19 FILOZOFIA E RUGOVËS PËR TAKIMIN ME MILLOSHEVIÇIN

27.12.18 TOP SEKRET: SI DY USHTARË TË GARNIZONIT TË BERATIT NË 1952 HUMBËN JETËN GJATË XHIRIMEVE TË FILMIT PËR SKËNDERBEUN

23.12.18 KUR NË TIRANË DHE PRISHTINË NDODH AJO QË DËSHIROHET NË BEOGRAD

21.12.18 PREFEKTI I BERATIT QË NDIHMOI LËVIZJEN NACIONALÇLIRIMTARE

14.12.18 LIBRI I AKADEMISË BEOGRADASE: ASNJË FJALË NËSE NËNA E SKËNDERBEUT ËSHTË SËRBE

29.11.18 SI ENVER HOXHA U SPONSORIZUA TË KRIJONTE NJË PARTI NACIONAL SOCIALISTE, JO KOMUNISTE

28.11.18 SKËNDERBEJ, TA SOLLA NIPIN!

16.11.18 FESTIME TË 500 VJETORIT TË SKËNDERBEUT NË TIRANË, POR PËRSE U ZEMËRUA AMBASADORI TURK

12.11.18 TIRANA POROSIT MISIONIN TONË NË NJU JORK: NË SALLËN E OKB-së MOS BËNI ASNJË VEPRIMTARI PËR SKËNDERBEUN!

04.11.18 DEKALOGU I MEHMET SHEHUT PËR 500-VJETORIN E SKËNDERBEUT

04.11.18 JANË AMERIKANËT PAS AKTEVE TË TERRORIT?

03.11.18 NJU JORK, FUNDI I VITEVE SHTATËDHJETË, TAKIMET VERIFIKUESE ME ANTIKOMUNISTË JO TERRORISTË

02.11.18 BËHEN GATI BOMBA PËR T’U HEDHUR NË ERË EDHE DY AMBASADA TË TJERA

01.11.18 BOMBA KUNDËR DY AMBASADAVE TONA NË ROMË DHE NË PARIS

30.10.18 SI NUK U VRA DOT ENVER HOXHA

26.10.18 GARË KUSH ISHIN MË PATRIOTË: KOMUNISTËT APO ANTIKOMUNISTËT

21.10.18 BEOGRADI NË VITET 1964-1967, ÇFARË BËNTE LEGATA SHQIPTARE.

17.10.18 MBRETI ITALIAN VIKTOR EMANUELI III NUK DO SKËNDERBEUN, POR KURORËN E TIJ

12.10.18 PALLATI SKËNDERBE NË ROMË, HISTORIA E NJË INDIFERENCE SHTETËRORE

05.10.18 PËRMETIN KOMUNIZMI E SHPALLI “QYTET HERO”, POR A QENDRON?

04.10.18 STALIN-SKËNDERBE-ENVER

03.10.18 DORA BAKOJANIS, PËRSE NA ERDHE NDËRMEND?

28.09.18 NEXHMIJE HOXHA NDËRMJETËSE PËR MONUMENTIN E STALINIT. I SKËNDERBEUT PRET

21.09.18 VJEN SOVJETIKU NIKOLLAJ VASILIEVIÇ TOMSKIJ

17.09.18 KONFERENCA E PEZËS DHE ÇANTA E FRYRË E ENVER HOXHËS

14.09.18 1998, NJË SHTATOR SHQIPTAR ME TURBOREVOLUCION

13.09.18 PROJEKT-MONUMENTI I SKËNDERBEUT DHE SKULPTORËT “KËSHTJELLA”, “PUNA”, “GURI”, “SILVA”, “NJË NGA SHOKËT”

11.09.18 ME VARRE TË SHKULUR DHE ESHTRAT E TË ATIT NË NJË ARKË QË E MBAN ME VETE

09.09.18 SHPALLEN KULAKË, SHTËPITË U SEKUESTROHEN DHE BËHEN SPITAL PËR LEBROZËT

08.09.18 TA KESH KUSHËRI APO JO KRIMINELIN ISA TOSKA?

07.09.18 SOVJETIKË TË DASHUR, NA BËNI EDHE MONUMENTIN E SKËNDERBEUT!

29.08.18 SOFJE, DHJETOR 1949. ZBULOHET NJË POEMË E MADHE PËR SKËNDERBEUN

23.08.18 NË KUÇOVË VJEN NATO, POR A DO TË RIKTHEHET EDHE STALINI?

22.08.18 KUR RUSËT MERREN ME GJERGJ KASTRIOTIN

17.08.18 MOSKË-TIRANË, JANAR 1950, NDIZET POLEMIKA: USHTRIA E SKËNDERBEUT PËRBËHEJ NGA BARINJ

13.08.18 LEGATA SHQIPTARE NË BEOGRAD, AMBASADA KINEZE DHE AJO AMERIKANE

12.08.18 MOSKË PERIFERI, 1956, BAZA E FSHEHTË “FAKULTETI SPECIAL D”

11.08.18 LUFTË KUNDËR OSMANËVE, DASHURIÇKA NË NAPOLI, SJELLJE E PAHIJSHME ME NËNËN, DONIKA KASTRIOTIN

10.08.18 TAHMAZ BEQARI, KUNDËRZBULUESI DIPLOMAT NË BEOGRADIN E TITOS

10.08.18 SKËNDERBEUT IU SHFARROS VARRI

02.08.18 LEZHIANËT PËR TË MOS IA DORËZUAR TURQVE QYTETIN E TYRE, E DOGJËN. PO ESHTRAT E SKËNDERBEUT?

27.07.18 MUND TË KETË NDODHUR MBARTJA E ESHTRAVE TË SKËNDERBEUT NË ITALI?

24.07.18 PËRSËRITET AKUZA: RAMIZ ALIA NË 1943 ISHTE AGJENT I SIM-IT

23.07.18 MARRËVESHJA E MUKJES ISHTE NJË LOJË

19.07.18 SKËNDERBEU PA VARR E ESHTRA, PO ASHTU EDHE E SHOQJA, DONIKA

15.07.18 ARRESTIMI, BURGIMI, INTERNIMI DHE HARRIMI HISTORIK I FETAH BUTKES

14.07.18 KU E VRAU VETEN SAFET BUTKA?

11.07.18 1953, TURQIT SHUMË TË ZEMËRUAR PËR FILMIN “SKËNDERBEU”

05.07.18 ROMË, 16 QERSHOR 1954, AMBASADA SOVJETIKE DHE LEGATA SHQIPTARE SHFAQIN FILMIN “SKËNDERBEU”

03.07.18 SHTATOR 1943, VRASJA NË BERAT E DEPUTETIT HYSNI TOSKA NGA NJË MAFIE LOKALE KOMUNISTO-BALLISTE Pjesa II

02.07.18 SHTATOR 1943, VRASJA NË BERAT E DEPUTETIT HYSNI TOSKA NGA NJË MAFIE LOKALE KOMUNISTO-BALLISTE Pjesa I

28.06.18 1954, QEVERIA E ROMËS NUK DËSHIRON SHFAQJEN NË ITALI TË FILMIT “SKËNDERBEU”

22.06.18 1967, KUNDËR FESË EDHE ME TANKE E TOPA

21.06.18 LUFTË CIVILE, PO APO JO?

20.06.18 OPERACIONI I FSHEHTË ANGLO-AMERIKAN “VALUABLE” DHE FILMI SOVJETO-SHQIPTAR “SKËNDERBEU”

16.06.18 1949-1953, ENVER HOXHA PËRDOR SKËNDERBEUN PËR T’IU KUNDËRVËNË OPERACIONIT ANGLO-AMERIKAN “VALUABLE”

14.06.18 1949-1953, ENVER HOXHA PËRDOR SKËNDERBEUN PËR T’IU KUNDËRVËNË OPERACIONIT ANGLO-AMERIKAN “VALUABLE”

08.06.18 TETOR 1940, MUSOLINI PËRDOR SKËNDERBEUN PËR TË SULMUAR GREQINË

06.06.18 PLANI I MUSOLINIT: NË PRILL 1939 BASHKË ME PUSHTIMIN EDHE NGRITJA E MONUMENTIT TË SKËNDERBEUT NË QENDËR TË TIRANËS

01.06.18 VRASJA E BAHRI OMARIT SI SHKALLË PUSHTETI PËR ENVER HOXHËN

27.05.18 Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka

22.05.18 ZOGU SI “NIP-STËRNIP I SKËNDERBEUT” Pjesa e dytë

17.05.18 AHMET ZOGU E FSHEH IMAZHIN E SKËNDERBEUT, ENVER HOXHA E NXJERR NË PAH, Pjesa e parë

15.05.18 SHFAQJE TË ANTIKOMUNIZMIT NAZIST

06.05.18 Libri më i ri i Ylli Polovinës i dobishëm për polemikën partizanë-ballistë

03.05.18 BERATI, “KRYEQYTETI” SHQIPTAR I SHPËTIMIT TË HEBRENJVE

02.05.18 SKËNDERBEU ISHTE DISIDENT KUNDËR SULLTANIT SHUMË VITE MË PARË SE TË ÇLIRONTE KRUJËN

29.04.18 Faturist në banjat popullore të qytetit, Muharrem Butka letër Enver Hoxhës

22.04.18 ERDHËN “GJERMANËT” E RINJ

20.04.18 ÇFARË NUK TË SJELL NJË REVOLVER! (AVNI RUSTEMI MIDIS DY VRASJEVE)

19.04.18 PËR GJERGJ KASTRIOTIN A JANË TË NJË MËNDJEJE DY VËLLEZËRIT NAIM DHE SAMI FRASHËRI? Pjesa II

14.04.18 1968, BETEJA ANTIKOMUNISTË KOMUNISTË PËR SKËNDERBEUN Pjesa II

12.04.18 PËR SKËNDERBEUN A JANË TË NJË MËNDJEJE DY VËLLEZËRIT NAIM DHE SAMI FRASHËRI? Pjesa 1

08.04.18 9 SHTATOR 1943, ANTIKOMUNISTI I TMERRSHËM KADRI CAKRANI KËRKON TË SHPËTOJË HEBRENJTË E BERATIT

06.04.18 PRILL 1968, KATËR DITË QË TRONDITËN ROMËN Pjesa I

30.03.18 PRODHOHET NË ITALI LËNGSHEGA “CASTRIOTA SCANDERBEG”

26.03.18 PJESA E DYTË E SHKRIMIT PËR OTTO WITTE-n, PALAÇ0N GJERMAN QË U VETSHPALL PËR PESË DITË MBRET I SHQIPËRISË

19.03.18 RUSËT NË SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS SI MENDOJNË PËR SHQIPTARËT

15.03.18 OTTO WITTE, PALAÇUA GJERMAN QË U VETSHPALL PËR PESË DITË MBRET I SHQIPËRISË

07.03.18 44 PRETENDUES PËR TË QENË MBRET I SHQIPËRISË

01.03.18 1973, PËR ALADRO KASTRIOTIN INTERESOHET EDHE AMBASADA SHQIPTARE NË ROMË

21.02.18 TE MERRESH APO TË MOS MERRESH ME ALADRO KASTRIOTIN?

17.02.18 SI NË 2012 U REALIZUA SJELLJA E ARMËVE TË SKËNDERBEUT NË SHQIPËRI

15.02.18 PSE ISHTE PASARDHËS FALS I SKËNDERBEUT ALADRO KASTRIOTI

12.02.18 1982, QEVERIA E TIRANËS KËRKON NË FRANCË NDALIMIN E NJË PORTRETI NË PIKTURË TË SKËNDERBEUT

08.02.18 LEGJENDARIZIMI FALS I MARIGO POZIOS SI QËNDISTARE E FLAMURIT QË NGRITI ISMAIL QEMALI NË VLORË

06.02.18 PARIS 1978, BETEJA MES ANTIKOMUNISTËVE DHE QEVERISË KOMUNISTE SHQIPTARE PËR SHESHIN “SKËNDERBEJ”

04.02.18 FLAMURI QË U NGRIT NË VLORË NË 28 NËNTOR 1912 ËSHTË E NJË PASARDHËSI FALS TË SKËNDERBEUT

01.02.18 1939, ME URDHËRIN E SKËNDERBEUT AHMET ZOGU DEKORON VJEHRIN E TIJ

30.01.18 “XHAMIA E LEJLEKËVE” NË VLORË SI PIKË ORIENTIMI DHE SIGURIE DOKUMENTARE PËR PAMJEN E NGRITJES SË FLAMURIT

29.01.18 FLAMURIN E SHPALLJES SË PAVARËSISË E KONFISKUAN DHE E DOGJËN GREKËT

29.01.18 Populli ndryshe apo Diamantë të pagdhendur?

28.01.18 LIBRI I RI I YLLI POLOVINËS “POPULLI NDRYSHE”

24.01.18 SKËNDERBEU DHE RIZGJIMI I AMBASADORËVE SHQIPTARË NËPËR BOTË

23.01.18 Populli ndryshe Udhërrëfyes për të njohur shqiptarët (Zylyftar Hoxha)

21.01.18 ÇFARË NA THA AI QË E NJIHTE OLIVER IVANOVIÇIN

16.01.18 12 DHJETOR 1912, PAMJA E PARË E NGRITJES SË FLAMURIT NË VLORË (Pjesa XVI)

15.01.18 IDENTIKITI I SKËNDERBEUT Pjesa III

14.01.18 MISTERI I PAMJES SË VËRTETË TË SKËNDERBEUT Pjesa II

13.01.18 TA KAPËSH SKËNDERBEUN “PREJ HUNDE” Pjesa I

11.01.18 Pasardhësit Kastrioti në Napoli dhe në Leçe

10.01.18 Monumenti i madh në mes të Romës

09.01.18 NGRITJA E FLAMURIT NË DURRËS, SALI BERISHA DHE STËRGJYSHI I EDI RAMËS Pjesa V

08.01.18 SKËNDERBEU, HERO BALLKANIK DHE EUROPIAN MË PARË SE KOMBËTAR

30.12.17 NGRITJA E FLAMURIT NË DURRËS, SALI BERISHA DHE STËRGJYSHI I EDI RAMËS Pjesa IV

27.12.17 1966-1970, SI ENVER HOXHA FUTI NË HISTORI GURSKALITËSIT E VEGJËL TË BERATIT pJESA IIi

26.12.17 1966-1970, SI ENVER HOXHA FUTI NË HISTORI GURSKALITËSIT E VEGJËL TË BERATIT Pjesa I

26.12.17 A E VRANË DOT ENVER HOXHËN?

24.12.17 VITI I RI ME “BABAGJYSH” ENVER HOXHËN

21.12.17 NGRITJA E FLAMURIT NË DURRËS, SALI BERISHA DHE STËRGJYSHI I EDI RAMËS Pjesa III

15.12.17 NGRITJA E FLAMURIT NË DURRËS, SALI BERISHA DHE STËRGJYSHI I EDI RAMËS Pjesa II

10.12.17 NGRITJA E FLAMURIT NË DURRËS, SALI BERISHA DHE STËRGJYSHI I EDI RAMËS Pjesa I

30.11.17 NJË SURPRIZË QË FSHIHET NË JAVOREN VJENEZE “DAS INTERESSANTE BLATT” NË NUMRIN E SAJ TË 28 NËNTORIT 1912

29.11.17 FESTAT 28-29 NËNTORIT 1945 DHE LOJA E ENVER HOXHËS ME FJALËN DEMOKRACI Pjesa e dytë

28.11.17 FESTAT 28-29 NËNTORIT 1945 DHE LOJA E ENVER HOXHËS ME FJALËN DEMOKRACI Pjesa e parë

20.11.17 LAJMI I SAJUAR MBI NGRITJEN E FLAMURIT DHE SHPALLJEN E PAVARËSISË NË DURRËS

16.11.17 LAJMI I SAJUAR MBI NGRITJEN E FLAMURIT DHE SHPALLJEN E PAVARËSISË NË DURRËS

05.11.17 AGOSTINO, KOLONELI I USHTRISË ITALIANE ME MBIEMRIN ÇIFTELIA (Pjesa 2)

04.11.17 AGOSTINO, KOLONELI I USHTRISË ITALIANE ME MBIEMRIN ÇIFTELIA (Pjesa 1)

01.11.17 BEFASUESE: EKZISTON NJË PAMJE E PESTË PËR SHPALLJEN E PAVARËSISË DHE NGRITJEN E FLAMURIT

26.10.17 KORÇARËT NË REVANSH PËR PRONËSINË E FLAMURIT TË PAVARËSISË

20.10.17 AS FOTOGRAFI PËR NGRITJEN E FLAMURIT NË 28 NËNTOR 1912, AS AUTORË PËR FOTOT E BËRA EDHE NJË JAVË MË PAS

14.10.17 ÇFARË FSHIHET PAS MUNGESËS SË FOTOS PËR NGRITJEN E FLAMURIT NË 28 NËNTOR 1912?

10.10.17 AMERIKË, PSE TË DUAN KAQ SHUMË SHQIPTARËT

08.10.17 FLAMURI QË U NGRIT NË VLORË DHE KASTRIOTI I PESTË, ALEANDRO

29.09.17 22 NËNTOR 1944, QYTETI I TIVARIT: ARRATISJA E BALLIT KOMBËTAR NËPËR NJË DET TË MINUAR

28.09.17 PASARDHËSIT NË ITALI TË SKËNDERBEUT NË KRYE TË MBROJTJES SË PAVARËSISË SË PORSASHPALLUR

22.09.17 1957, AMBASADORI SHQIPTAR ME AUTOMATIK NE BAGAZHET E TIJ PERSONALE

21.09.17 FILIP KASTRIOTI, NJË TELEGRAM URIMI PËR ISMAIL QEMALIN

20.09.17 SKËNDERBEU-AVION

12.09.17 TË TJERA HOLLËSI MBI TAKIMIN E KRISTAQ RAMËS ME FAMILJEN POPAJ

12.09.17 POPA E FUNDIT

10.09.17 HASAN LUÇI DHE SFIDA E TIJ ME YLLIN E KUQ

29.08.17 FAN NOLI PËRBALLË ENVER HOXHËS:

25.08.17 ISMAIL KADARE E RRIT SHTATIN E TIJ HISTORIK VETËM NGA E VËRTETA

05.08.17 TA SHPËTOJMË BALLISTIN MORINA APO.... Të shpëtojmë prej tij?

04.08.17 PROVOKUESIT SHQIPTARË TË HISTORISË KOMBËTARE DHE KROATI MILAN SHUFLAJ

31.07.17 PARTIZAN-KOMUNIZMI I JAUP LILËS: LUFTËTAR DHE QYTETAR I PËRRUNJUR I ATDHEUT

27.07.17 SKËNDERBEU ME LIDHJE TË SHUMËFISHTA ME SLLAVËT

22.07.17 KUJTESA KOMBËTARE NËN AGRESION

04.07.17 PD, KU PO SHKON

02.07.17 PROCESVERBALI I PAGJETUR I MBLEDHJES THEMELUESE TË PKSH, ANKTH TËRË JETËN PËR ENVER HOXHËN Pjesa e tretë

01.07.17 PROCESVERBALI I THEMELIMIT TË PKSH, I DËNUAR TË MOS E SHOHË DRITËN E DIELLIT Pjesa e dytë

30.06.17 PROCESVERBALI I THEMELIMIT TË PKSH-së HUMBI, U FSHEH, U DOGJ APO DIKU RUHET? Pjesa e parë

21.06.17 SI MUND TË DALIN ZGJEDHJET

12.06.17 LSI, HAP MBI GREMINË

11.06.17 LLIXHAT E ELBASANIT APO EDHE TË ÇIKALLESHIT?

05.06.17 KUSH E NISI LUFTËN VËLLAVRASËSE: PARTIA KOMUNISTE SHQIPTARE APO BALLI KOMBËTAR?

28.05.17 PO ME MAJLINDA BREGUN ÇPATËT?

25.05.17 TRE VËNDE TË PARA, ASNJË I DYTË

15.05.17 KUSH E RRËZON EDI RAMËN

14.05.17 KOLONJARI

08.05.17 LËRINI TË NA “DESTABILIZOJNË”!

01.05.17 META JO MË I MIRI, MË I PERSHTATSHMI

27.04.17 PAMUNDËSIA E DESTABILIZIMIT

14.04.17 AEROPORT LUFTARAK 1997” IKIN NGA VENDI MINISTRI I MBROJTJES DHE FËMIJËT E PRESIDENTIT BERISHA

13.04.17 GAJASJE SEPSE VDIQ ENVER HOXHA

13.04.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” GJENDEN FLETËT E RAPORTEVE TË FSHEHTA QË PËRGJONIN KOMANDANTIN E BAZËS AJRORE TË KUÇOVËS

12.04.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” A DO TË SULMOHEJ NGA BAZA AJRORE E KUÇOVËS ME NJË AVION ME RAKETA GODINA E PRESIDENCËS NË TIRANË?

11.04.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” TURMA NJERËZISH SULMOJNË BAZEN AJRORE TË KUÇOVËS, POR SHKOJNË TEK DEPOT, JO TEK AVIONËT

07.04.17 RILINDJE, ÇADËR LIRIE, QEVERI TEKNIKE, QEVERI BESIMI DHE DISA SHPIKJE TË TJERA

28.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” 7 MARS 1997, A DO TË SULMOHET NGA TRUPAT SPECIALE TË SHTETIT AERODROMI LUFTARAK I KUÇOVËS? Autokolona ushtarake enigmatike që shkon drejt Beratit

27.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” 6 MARS 1997, MUNDËSIA E NJË SULMI TË TRUPAVE SPECIALE TË SHTETIT PËR TË PUSHTUAR BAZËN AJRORE TË KUÇOVËS. E CILA NUK PO BINDEJ Por presidenti Sali Berisha u takua me përfaqësues nga partitë politike

26.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” 5 MARS 1997, PILOTËT E BAZËS AJRORE TË KUÇOVËS PROTESTOJNË: NUK NGRIHEMI NË FLUTURIM

25.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” KUÇOVË, 4 MARS 1997, URDHRI NGA LART PËR TË QËLLUAR ME AVION MBI NJË AUTOKOLLONË QË GRABISTE ARMË

16.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” “DËGJO DHE MBA VESH MIRË, KOMANDANT: PO U NGRIT QOFTË EDHE NJË AVION DO TË VRASIM GRUAN DHE FËMIJËT”

13.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” KOMANDANTI I BAZËS AJRORE PILOTËVE: NË RAST SE U JEPET URDHRI TË QËLLONI KUNDËR OBJEKTEVE TOKËSORE NË ASNJË MËNYRË MOS HAPNI ZJARR!

10.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” GJËNDJE E JASHTËZAKONSHME APO GJËNDJE E ÇMENDUR: TËRË FORCAT E ARMATOSURA I JEPEN NË KOMANDË SHEFIT TË SHËRBIMIT TË FSHEHTË

03.03.17 “AEROPORT LUFTARAK 1997” FORCA SPECIALE DHE “XHUPA TË ZINJ” SHËRBIMESH TË FSHEHTA

01.03.17 “AEROPORT LUFTARAK Shkrimi i parë, 1997” TRAZIRA POLITIKE MBËRRIN MES AVIONËVE MIG NË KUÇOVË

20.02.17 Ibrahim Biçakçiu, fati i një kryeministri midis nazi-gjermanëve dhe komunistëve

26.12.16 VITET DYMIJË: LUIS DE ROZA, HISTORIA E NJË ARBËRESHI TË RIKTHYER NGA ITALIA NË SHQIPËRI

13.12.16 NOSTALGJI PËR HOXHËKOMUNIZMIN?

08.12.16 QEJFPOLITIKË NË KOHË KOLERE

05.12.16 Masakra e Çezmës së Thatë në Berat: 72 punëtorë të vrarë

25.11.16 KONGRESI BALLIST I BERATIT

21.11.16 SHPJEGIM PËR NJË LETER TË 45 VITEVE MË PARË

10.11.16 SHBA-TRUMP, FITORJA E “BOLSHEVIZMIT” TË RI

29.10.16 VRASJA E TË 67-ve, DISA HOLLËSI TË TJERA

28.10.16 22 TETOR 1944, BERAT: QEVERIA E PARË KOMUNISTE E SHQIPËRISË DHE DY TË PAVËRTETA

21.10.16 RROFTË SHQIPËRIA! MIRSE TË GJEJ ELADHË!

18.10.16 HANA E KËLCYRËS DHE E VJENËS (Pjesa II)

12.10.16 HANA E KËLCYRËS DHE E VJENËS (Pjesa I)

21.08.16 AMBASADA SHQIPTARE NË VIA ASMARA, 5 (Pjesa e dytë)

08.08.16 AMBASADA SHQIPTARE NË VIA ASMARA, 5 (Pjesa e parë)

20.07.16 SI I PASHË MASAKRAT KUNDËR SHQIPTARËVE TË KOSOVËS

14.07.16 TETOR 1980, NËNKRYEMINISTRI I KOSOVËS PAJAZIT NUSHI: SHQIPËRIA SULMOHET VETËM PO TË KALOJNË MBI TRUPAT TONA

13.07.16 BISEDA E JASHTËZAKONSHME E ENVER HOXHËS PËR KOSOVËN QË NUK GJENDET NË ARKIVIN E SHTETIT

12.07.16 SERBET PENGOJNË, POR TITO JEP “OK” PËR VIZITËN E TEFTA CAMIT NË KOSOVË

11.07.16 JUGOSLLAVIA KA ANKTH QË NË DITËN E PARË PA TITON

10.07.16 FUNERALI I TITOS NJË THES ME RËRË?

09.07.16 KASTRIOTËT NË ITALI

15.06.16 BABË DUDË KARBUNARA, KU TË T’I GJEJMË ESHTRAT?

05.06.16 VRASJA E AVNI RUSTEMIT NGA NJË MULLIXHI

04.06.16 NJË QERSHOR 1924 QË NGJAN SHUMË ME ÇFARË NDODHI NË 1997 DHE 1998

02.06.16 1924, NJË “REVOLUCION” I TËRË PËR TË HUMBUR SHËN NAUMIN

01.06.16 FAN NOLI BËRI POLITIKË ME PUSHKË APO ME FLAUT?

23.05.16 RAMA SA NJËZETË VITE BASHKË

22.05.16 RAMIZ ALIA “KAFSHON” MEHMET SHEHUN, POR NUK LË T’I DUKEN DHEMBËT

21.05.16 HYSNI KAPO NË SPITALIN E PARISIT, SUPERSEKRETI QË U PRISH

20.05.16 DYZETË VITE KONSPIRACION MBI VDEKJEN E HYSNI KAPOS

30.04.16 Partia me pushkë krahut

29.04.16 ME NJË KËMBË NË TERRITORIN E AMBASADËS ITALIANE DHE TJETRËN JASHTË SAJ

28.04.16 AMBASADORI JUGOSLLAV NOVAK PRIBIÇEVIÇ NË TIRANËN E VITIT 1988

27.04.16 NJË AMBASADOR ITALIAN NË SHQIPËRINË KU SHUMICA DËSHIRONIN TË IKNIN

21.04.16 “O BERAT, ÇE PATE FAT!”

30.03.16 NJË MBYTJE A PARALAJMËRUAR, KATERI I RADËS, 28 MARS 1997

27.03.16 HABER SARAJ

23.03.16 KËTA JANË ANTIMYSULMANË!

22.03.16 KABLLOGRAMI SEKRET: TITO KA EDHE VETËM TRE MUAJ JETË

21.03.16 AMBASADA SHQIPTARE NË VIA ASMARA, 5 (Pjesa e dytë)

20.03.16 VELI LLAKAJ: MEHMET SHEHU MË KA PREZANTUAR ME TRE TË RINJ NGA KOSOVA QË PËRGATITËN DEMONSTRATAT E PRISHTINËS

19.03.16 KADRI HAZBIU: JA KËSHTU MUND TA ÇLIROJMË KOSOVËN

18.03.16 KUSH E KISHTE DEKONSPIRUAR NJERIUN E SIGURIMIT SHQIPTAR, KOSOVARIN HYSEN TËRPEZA

17.03.16 CILI DO TË VDISTE MË SHPEJT: TITO APO ENVER HOXHA?

29.02.16 EDHE FATOS LUBONJA OFRON DHUNËN

28.02.16 NJË LIBËR ITALIAN PËR “SHQIPËRINË E PARADOKSEVE”

13.02.16 FAIK KONICA SI BURRE I LIG

07.02.16 1971, NJU JORK, SHEFI I UDB-së I KOSOVËS NUK DENONCON ZBULUESIN E SIGURIMIT SHQIPTAR

06.02.16 ENVER HOXHA KOSOVARËVE: MOS U HIDHNI NË AVENTURA!

05.02.16 ÇU EN LAI: NË 1969 DO T’JU SULMOJNË AMERIKANËT

04.02.16 AGJENTËT BRITANIKË SHOHIN MIRË NË BEOGRAD, POR JANË TË PAKËT NË TIRANË

03.02.16 VJESHTË 1968: TITO DHE ENVER PËRBALLË SOVJETIKËVE

19.01.16 NATA ME HËNË TË FSHEHUR:Grila e dhomës së gjumit të Enver Hoxhës

18.01.16 NATA ME HËNË TË FSHEHUR:Sytë që panë vdekjen e kryeministrit

17.01.16 NATA ME HËNË TË FSHEHUR

28.12.15 ENVER HOXHA DHE JOSIP BROZ TITO SHKËMBEJNË MESAZHE TË FSHEHTA NËPËRMJET ROMËS

27.12.15 TANKET SOVJETIKE NË PRAGË, ALARM NË BEOGRAD DHE TIRANË

25.12.15 MISIONI SEKRET: KRYENGRITJE NË KOSOVË

24.12.15 RAMIZ ALIA: MEHMET SHEHUN GJITHSESI DO TA VARNIM

23.12.15 VJENË 1977, LETRA E FSHEHTË E MEHMET SHEHUT DHE E KADRI HAZBIUT

19.12.15 HAJDE TA BËJMË EDHE ENVER HOXHËN DISIDENT!

10.12.15 POPULLI KA MBETUR VETËM

06.12.15 DUELI BEOGRAD-TIRANË NË FESTAT E NËNTORIT 1981

04.12.15 FESTA PËR TË SHTREMBËRUAR HISTORINË

20.11.15 29 NËNTORI SI DITË DHE SI NATË

15.11.15 FANTAZMA E MEHMET SHEHUT NË AMBASADËN JUGOSLLAVE

26.10.15 VRASJA E LEJLEKUT (Pjesa e dytë)

25.10.15 VRASJA E LEJLEKUT

16.10.15 GJOJA BALLISTI MORINA

11.10.15 ISHTE FADIL HOXHA AGJENT I ENVER HOXHËS APO KY I FUNDIT NË SHËRBIM TË UDB-së?

10.10.15 SHTATOR 1945, ENVER HOXHA-FADIL HOXHA, BISEDA KOKË MË KOKË QË U SPIUNUA

09.10.15 MILADIN POPOVIÇI NË 8 SHKURT 1945: KOSOVA T’I BASHKOHET SERBISË

08.10.15 KUR ENVER HOXHA ISHTE KUNDËR NJË REPUBLIKE TË KOSOVËS

07.10.15 FADIL HOXHA ËSHTË AGJENT I ENVER HOXHËS

06.10.15 NJË NGJARJE SI KUJTESË PARA NDESHJES SË FUTBOLLIT

01.10.15 DOKTRINA E AS TË MAJTIT E AS TË DJATHTIT RAMA

19.09.15 MASKA E ENVER HOXHËS

13.09.15 SHQIPËRI, BËJU ATDHE!

28.08.15 TË MOS PËRPLASËSH ISMAIL KADARENË ME KASËM TREBESHINËN

20.08.15 LEKA ZOGU ME KALLASH

17.08.15 ERION VELIAJ, KY AMBICIOZ

16.08.15 SHQIPTARËT ME DY HOXHA (Pjesa e katërt)

15.08.15 SHQIPTARËT ME DY HOXHA ( Pjesa e tretë)

14.08.15 SHQIPTARËT ME DY HOXHA (Pjesa e dytë)

13.08.15 SHQIPTARËT ME DY HOXHA

19.07.15 MYFTIU I SHKODRËS DHE ENVER HOXHA

12.07.15 GONXHJA QË ÇEL NË SARAJEVË

11.07.15 GONXHJA QË ÇEL NË SARAJEVË

06.07.15 SHQIPTARËT, POPULL DENJËSISHT PLURALIST

02.07.15 SHQIPËRI ENVERISTE-JUGOSLLAVI TITISTE, DISA TË FSHEHTA

22.06.15 1979, PORTRETI I ENVER HOXHËS QË U GRIS NGA VETË DREJTORI I TELEVIZIONIT SHQIPTAR

06.06.15 DASHURI NË VITET E DREQIT

06.06.15 DASHURI NË VITET E DREQIT

05.06.15 DASHURI NË VITET E DREQIT

04.06.15 DASHURI NË VITET E DREQIT

22.05.15 SKËNDERBEU, HIQ E VËR

17.05.15 VASIL LAÇI I MBETUR PA PARTI

06.05.15 SI IBRAHIM RUGOVA U FOTOGRAFUA NGA SHËRBIMI I FSHEHTË SHQIPTAR BRENDA REZIDENCËS SË TIJ NË ROMË

05.05.15 ARDHJA E FSHEHTË E IBRAHIM RUGOVËS NË ROMË

01.05.15 SHQIPËRIA-PROVA E DËSHTUAR E SHTETIT ISLAMIK

19.04.15 MISIONI I NDERIT, 13 MAJ 1939

19.04.15 VETËM NJËGJUHËSHI HIRËSIA E TIJ JANULLATOS

18.04.15 MISIONI I TURPIT, 16 PRILL 1939

12.04.15 SHKURORËZIMI FYES I SKËNDERBEUT NË 12 PRILL 1939

07.04.15 7 PRILLI 1939 SI POSHTËRSI

28.03.15 HAJDUTËT NË POLITIKË, KËTA BOLSHEVIKË TË RINJ

28.03.15 ENVER HOXHA DHE JOSIP BROZ TITO SHKËMBEJNË MESAZHE TË FSHEHTA NËPËRMJET ROMËS

22.03.15 1956, HRUSHOVI NË NJË VIZITË INKONJITO NË BEOGRAD

21.03.15 SHQIPTARËT NË 300 DOSJET E TITOS

15.03.15 RRËFIMET E “BALLISTIT TË KUQ”

14.03.15 RRËFIMET E BALLISTIT TË “KUQ”

18.02.15 MASAKRA E GËRHOTIT: TË VRARËT QË U FSHEHËN NËN MISRIN E KOOPERATIVËS

16.02.15 MASAKRA E GËRHOTIT:GJASHTË MIJË ARMË QË SHTINË MBI BALLISTËT

15.02.15 MASAKRA E GËRHOTIT, 14 SHTATOR 1943

10.02.15 PËR AMBASADORIN “MYSLIMAN” NË VATIKAN

08.02.15 MASAKRA E KORÇËS PSE U MBAJT FSHEHUR NGA ENVER HOXHA

07.02.15 MASAKRA E KORÇËS: 180 TË VRARË E TË PLAGOSUR

06.02.15 MASAKRA E KORÇËS, 9 SHTATOR 1943

31.01.15 SHQIPTARËT, JA PSE JANË DIAMANTË TË PAGDHENDUR

29.01.15 EDI RAMA NGA ALEKSIS CIPRAS TEK MATEO RENCI

07.01.15 SUPERBUNKERI I TIRANËS RIBËN HISTORI

22.12.14 TRINOMI PROTESTË-REVOLTË-REVOLUCION

13.12.14 SHQIPTARËT: QË TË GJITHE SHEFA

11.12.14 HISTORI NË NËNTOKË, POLITIKË NË MBITOKË

04.12.14 RISHFAQJA E TRADHTARËVE

28.11.14 PASARDHËS TË MËNJANUAR TË ISMAIL QEMALIT

20.11.14 SHQIPËRIA ME DY REPUBLIKA

10.11.14 MASKA ANGLO-AMERIKANE QE VURI ENVER HOXHA NE 28 NENTOR 1944

09.11.14 ÇFARË THA KËTO DITË NJË STUDIUES I GJENOCIDIT NË BALLKAN

04.11.14 KUR TITO NË 1975 DHE 1979 VIZITONTE KOSOVËN

03.11.14 KUR TITO NË 1975 DHE 1979 VIZITONTE KOSOVËN

01.11.14 BRIGADA LABE

24.10.14 SHQIPTARËT NUK I RRËZOJNË URAT E BALLKANIT

18.10.14 EDI RAMA NË BEOGRAD, FLAMURI YNË I RINGRITUR

20.09.14 MOS NA SHISNI SI POPULL INTOLERANT!

15.09.14 PAPA VJEN, NE RRIMË DHE E PRESIM

07.09.14 NEXHMIJE HOXHA DHE ARDIAN FULLANI

31.08.14 FESTIMET E 28 NËNTORIT 1944, NJË BALLO ME MASKA

30.08.14 FESTIMET E 28 NËNTORIT 1944, NJË BALLO ME MASKA

25.08.14 E MOS HARRUARA ELENI

22.08.14 NJË LAMTUMIRË PIKËLLUESE NË SARAJEVË

16.08.14 VËRTET NDËRRIMI NË QEVERISJE DO TË NDODHË NË VITIN 2021?

09.08.14 USHTRIA SHQIPTARE, GRUSHTE SHTETI NË TENTATIVË?

21.07.14 “LAZARATI MAJA-MAJA, QËLLON ZEQUA ME MORTAJA”

21.07.14 “LAZARATI MAJA-MAJA, QËLLON ZEQUA ME MORTAJA”

05.07.14 KY TIP, RESHAT ARBANA!

03.07.14 KËMBËT E FSHEHTA TË “KAPROLLIT”, MIT’HAT FRASHËRI DHE VORIO-EPIRI

02.07.14 OPERACIONI GJERMAN I QERSHORIT DHE SKËNDERBEU SI ANTIKOMUNIST

01.07.14 OPERACIONI GJERMAN “KAPROLLI” DHE ANTIKOMUNIZMI I MIT’HAT FRASHËRIT

26.06.14 KJO REPUBLIKA JONË ALLASOJ!

29.05.14 70 VJET NGA NJË LUFTË E NGATËRRUAR

21.03.14 SI NUK U TAKUAN KURRË EQREM VLORA, GRUAJA E DY VAJZAT E TIJ

13.01.14 Dalje në pension

08.01.14 Hungari, “Revista e Politikës së Jashtme” në një recension për librin e Ylli Polovinës “Zog, pse ike”

24.12.13 Trilogji për Skënderbeun

16.12.13 Gëzim Hajdari “trondit” Italinë me parullat enveriane

26.11.13 PSE RRI NË BALLË TË SHTETIT KY PORTRET I ISMAIL QEMALIT?

22.11.13 Si u shpik vajza e Skënderbeut me emrin Vojsava

21.11.13 Ylli Polovina: Si i fshehu komunizmi pasardhësit e Skënderbeut

20.11.13 Pse Musolini s’donte që Zogu të martohej me një Kastriotase

18.11.13 Luftë me pulla, Esadi, Spiromilo, Zogu, Hoxha..

13.11.13 Kritika italiane: Historia sekrete mes Romës dhe Tiranës

11.11.13 SI HISTORIA E PULLAVE TREGON SHQIPËRINË

05.11.13 “Intrigo sull’Adriatico” di Ylli Polovina

31.10.13 DISIDENTI I HARESHËM, JAK SERREQI!

28.10.13 Së shpejti libri “Pasardhësit e Skënderbeut, si u mbajtën fshehur”

29.08.13 MUZIKË PËR ROMËT

22.08.13 GJASHTË DITË NË SARAJEVË DHE NJË DËSHMI BEFASUESE MBI MYSLIMANIZMIN

17.08.13 Halil Bicaj, gjenerali shqiptar që mbrojti aeroportin në luftën e Bosnjës

05.08.13 SHKO NË SARAJEVË TË KUPTOSH SHQIPËRINË!

01.08.13 SHQIPTARËT BËJNË HISTORI QË E SHKRUAJNË KEQ

23.07.13 Ekskluzive/ Si u zhyt Mbreti Zog mes narkotikëve pas sulmit në Vjenë

21.07.13 Ekskluzive/Baronesha që rrëmbeu zemrën e Zogut, një spiune?

20.07.13 Bjondja që çmendi Ahmet Zogun, braktisi familjen

19.07.13 E dashura e Ahmet Zogut, pse e vrau veten baronesha de Roop

12.07.13 Berlin-Londër, ja si u “zhdukën” thesaret e Ballkanit

08.07.13 STAFFAN DE MISTURA, DIPLOMATI SUEDEZ QË ZGJIDHI “KRIZËN E AMBASADAVE” DHE GJETI MOTRËN SHQIPTARE

01.07.13 DELENXHINJTË

15.06.13 QYTETET NUK KANË VETËM HISTORI ZGJEDHJESH

07.06.13 Ardhja në Durrës e luftanijeve italiane

30.05.13 DRITË DHE HIJE TË REJA MBI AHMET ZOGUN

03.05.13 ÇETA E MYSLIM PEZËS ISHTE E KOMUNISTËVE APO E BRITANIKËVE?

28.04.13 PKSH LINDI SI PARTI NACIONALISTE, ENVER HOXHA E MBAJTI FSHEHUR

21.04.13 KUR U THEMELUA PKSH DHE TRI HESHTJE TË ENVER HOXHËS PËR KOSOVËN

10.04.13 PËR SKËNDERBEUN NJË ZBULIM I MADH NË PULIA

07.04.13 Komunizmi e çeli derën më 7 prill të 1939

10.03.13 PATRIOTJA VOGËLUSHE, VETËM 8 VJEÇ

18.02.13 NJË BUST I SKËNDERBEUT, SI GJEST I KOMBËTARIZMIT

29.01.13 POLOVINA: SHEHUN SPIUN FOKLORIK E PËRSHKROI VETËM ENVERI

27.01.13 MEHMET SHEHU ISHTE DËNUAR ME VDEKJE

26.01.13 MEHMET SHEHU U VRA NË MËNYRË TË NDËRGJEGJSHME

01.01.13 ZBULIMI I TRETË MAHNITËS I ALBANALOGES VENECIANE LUCIA NADIN

26.12.12 KAPËRCE DETIN TË KUPTOSH VETEN!

16.12.12 ÇDJALLËZIMI I DIKUR ENGJËLLIT ENVER HOXHA

25.11.12 PSE KAQ SHUMË FLAMUJ

19.11.12 “INTRIGO SULL’ADRIATICO” di YLLI POLOVINA

17.11.12 PSE NË 7 PRILL 1939 AHMET ZOGU NUK KA KRYER AKTIN E TRADHTISË KOMBËTARE

15.11.12 A KA TRADHËTI KOMBËTARE TË AHMET ZOGUT NË 7 PRILL 1939?

12.11.12 A KA TRADHËTI KOMBËTARE TË AHMET ZOGUT NË 7 PRILL 1939?

08.11.12 100 VJET EDHE PËR FALSIFIKATORËT E HISTORISË

31.10.12 ZBULIMI I NJË MOZAIKU NË DITËVDEKJEN E MEHMET SHEHUT

25.10.12 KARMEN, HISTORIA NË KOMUNIZËM E NJË SHQIPTARO-ITALIANEJE

13.10.12 GJAKMARRJA QË VRAU EDHE VETË LEKË DUKAGJININ

04.10.12 ISMAIL QEMALI, I HARRUARI I PAHARRUAR

24.09.12 NJË HARRIM I HISTORISË NDODHI PARA SYVE TANË

19.09.12 ARBËRESHËT E NGRITËN TË PARËT FLAMURIN KOMBËTAR

03.09.12 SHQIPËRIA, E RËNDËSISHME APO E MADHE?

31.08.12 PËRSE DUHET DËRGUAR NJË BUST I SKËNDERBEUT NË QYTEZËN ARBËRESHE SANTA SOFIA D’EPIRO

27.08.12 LUIGJ GURAKUQI, PËRMASAT TEJSHQIPTARE

13.08.12 BASHKËKOMBËSIT TANË ROMË

24.07.12 DISA FJALË TË TJERA PËR QEMAL STAFËN

18.07.12 Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut. Refleksione mbi librin më të ri të publicistit Ylli Polovina

16.07.12 MIRDITORËT, KËTA TË KRISHTERË TË PERËNDIMIT

13.07.12 “Intrigo sull’Adriatico, un thriller politico

09.07.12 Një libër i goditur dhe i pasur në mendime

05.07.12 “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”

04.07.12 “Intrigë mbi Adriatik”

27.06.12 “BOSËT” E PARË TË NAFTËS NË SHQIPËRI JANË MUZAKAJT

20.06.12 Përkrenarja e Skënderbeut, në Tiranë më 28 Nëntor

14.06.12 Një vështrim mbi librin e Ylli Polovinës, “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut.”

11.06.12 “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut” – një vepër shumë e dobishme

06.06.12 Faleminderit Ylli për këtë punë të çmuar!

27.05.12 Një harrim tjetër mund të ngjasë

21.05.12 Gërmimet, si e kërkuan komunistët arin e Gjon Muzakës

12.05.12 Ramiz Alia më 1983: Gjeni thesarin e Muzakajve

04.05.12 “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”

23.04.12 Libri “Në vetrrethim” i Jorgji Kotes”

14.04.12 15 prill 1992, qeveria shkurton asistencen

27.03.12 Lisbonë, përshëndetet zgjedhja e Sali Berishës si president

11.03.12 Hitleri nuk hidhet në treg si domatet

08.03.12 11 prill, kryeministri Aleksandër Meksi nis detyrën

04.03.12 10 prill

24.02.12 9 prill 1992, zgjidhet president Sali Berisha

19.02.12 8 prill

15.02.12 Shqipëria është e bërë, shqiptarët ende jo

12.02.12 7 prill

04.02.12 3 prill, dorëhiqet Ramiz Alia

01.02.12 26 mars

23.01.12 Djegia e një libri

20.01.12 22-23 mars

18.01.12 Një përvjetor i Skënderbeut në Romë

15.01.12 22 mars

11.01.12 21 mars 1991

07.01.12 Duke filluar nga sot, pjesë nga ditari im: Viti 1991

08.12.11 Në ditën e parë të njëqindvjetorit

11.09.11 Kur ikte nga Shqipëria Tedi Papavrami dhe Ismail Kadare, por donte të rikthehej Sadik Premte

23.08.11 Mehmet Shehu ishte i dënuar me vdekje

10.08.11 Një libër ndryshe i Ylli Polovinës

03.08.11 “Amerika, Mehmet Shehu dhe Ramiz Alia”

02.08.11 “Mehmet Shehu në Amerikë”

01.08.11 “Ju rrëfej 21 ditët e Mehmet Shehut në Amerikë në vjeshtën e vitit 1960”

28.06.11 Studiuesi boton librin “Amerika, Mehmet Shehu dhe Ramiz Alia”

15.06.11 Maqedoni, luleshtrydhe dhe Skënderbe

08.06.11 Për t’u bërë me barrë apo me lajm?

18.05.11 Ylli Polovina: E vërteta e Mehmet Shehut si agjent i CIA-s

17.05.11 Libri “Amerika, Mehmet Shehu dhe Ramiz Alia” ka nisur të dalë në disa librari të Tiranës

09.05.11 Libra që bashkojnë hapësirat shqiptare

03.05.11 Libri im i ri “Amerika, Mehmet Shehu dhe Ramiz Alia”

02.05.11 “Shqipëri hesapi!”

10.03.11 Ismail Kadare ka një sosi

08.03.11 Të arrestohesh në kufirin pa viza

18.02.11 Koha e njeriut të thjeshtë

06.02.11 A e muarrëm vesh ç’tha Kadareja?

24.01.11 Pse qava dy herë

17.01.11 Debat për një shami koke

08.01.11 Lufta tjetër e Kosovës

28.12.10 Shqiptarët, këta“fshatarë”

23.12.10 Një nga ata, borgjezët

10.12.10 Ma bleu “Shmitin” një serb

06.12.10 Himni kombëtar i thyen prangat

24.11.10 Një garip pret heqjen e vizave

17.11.10 Një libër i ndaluar pa dashje

14.11.10 Pikëllimi është shumë pak

07.11.10 Kujtimi i Enver Hoxhës dhe monumenti i Ahmet Zogut

28.10.10 Intrigë me 28 Nëntorin 1912

19.10.10 Dora mbi gruan pritet

17.10.10 Mehmetologji ose letërsia për Mehmet Shehun

10.10.10 Hapen mendjet bashkë me kufijtë

26.09.10 Një studiuese bullgare dhe jo vetëm kaq

22.08.10 Una scoperta tardiva: il castello di Scanderbeg in Italia

19.08.10 As viktimë, as hero etnik

16.08.10 Kur na erdhi Ismail Kadare

01.08.10 Zbulimi i vonuar: Kështjella Skënderbeu në Itali.

19.07.10 Të duash një shqiptar që nuk e do Skënderbeun

11.07.10 Werner Daum, përse fole kaq vonë?

06.07.10 Bashkëkombës, bëni një udhëtim në Arbëri!

24.06.10 Krushqit rrinë akoma të ngrirë

20.06.10 Provo të dashurosh një gjermane!

17.06.10 Provokacioni i një pulle që nga Uashingtoni

09.06.10 Tirana nuk është Tirona

03.06.10 Ja çfarë na ndodhi

28.05.10 Arbëreshë në Berat

24.05.10 Momente historike, po të duam

09.10.09 Mike Bongiorno era forse di origine albanese?

06.05.09 Pasqyrimi mediatik i librit “Ndarje me të shkuarën”

04.05.09 Duke lexuar një libër që zbulon të vërtetat e diktaturës

22.04.09 Një informacion rreth librit “Ndarje me të shkuarën”

16.04.09 “Ndarje me të shkuarën”

09.03.09 Së afërmi del nga shtypi “NDARJE ME TË SHKUARËN”

15.08.08 Të lindësh në komunizëm

19.07.08 Skënderbeu ka pasardhës të gjallë (Pjesa e katërt)

18.07.08 Skënderbeu ka pasardhës të gjallë (Pjesa e tretë)

17.07.08 Skënderbeu ka pasardhës të gjallë (Pjesa e dytë)

16.07.08 Skënderbeu ka pasardhës të gjallë (Pjesa e parë)

01.04.08 Lamtumirë kallashnikov

22.03.08 Një mision jo i fshehtë për Fan Nolin

21.09.07 Konferenca e Pezës, rrenjë që nuk mbajnë

09.09.07 Amerikë, pse të duam

31.08.07 Ca fjalë të tjera për Presidentin Amerikan

30.07.07 Tentativa për të “vrarë“ Ameriken (dhe një ditëlindje)

17.06.07 Shtet, mos të humbtë pulla!

07.06.07 Shqiptaret te bashkojne trojet apo njeri-tjetrin?

25.05.07 Ne rruge kalojne Ramiz Alia dhe Leka Zogu

20.06.03 Sa e lehte te vrasesh nje shqiptar

06.04.03 Koha qe Muri i Vizave te rrezohet

23.01.03 Islamofobia


LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com