Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN
”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI


Foto:
“QYTETI PRANË QIELLIT”


Libri i parë i trilogjisë “Vij nga qyteti i shumëndritur i Beratit”

Përmbajtja e lëndës

Ku ndodhet në qiell ylli i Beratit?
Historikisht banorë të malit
Legjendë kozmike
Midis Kalasë dhe malit të Goricës ka qenë një ujvarë
Qytet mbi shtatë kodra
“Cylinat e qumështit”
Ku e çojnë ujin 100 burimet e malit të Tomorit?
Ka qenë një kohë shumë e largët
Mal që shihet deri në Shkodër
Ta shohësh Vatikanin nga Çuka
2000 vjet më parë apostulli Pjetër ka qenë në Tomor dhe në Berat
Baba Tomori si “komandant” raketash
UFO?
Sytë e Xhevair Spahiut shohin vetëm Tomor
Duket si luan apo si qen i ngordhur?
Çuka e Tomorit, t’u bëfsha baltë!
Fashistët italianë përdorin Tomorin për të sulmuar Greqinë
Mali i Shenjtë mbron Beratin nga grekët
Abas Aliu nuk ishte i vetëm
Vërtet kanë luftuar partizanët në majë të Tomorit?
“Çuka Partizani”, si lindi emri prej një dreke aty afër
Rrugë kishte e rrugë s’kemi
Njëri në Berat, tjetri në Janinë
Baba Tomor apo Baba Abaz Ali?
Skrapari, histori e lashtë po aq sa Berati
Prill 1997, faqezinj të armatosur qëllojnë me mortajë Kalanë e Skraparit
Berati, qyteti më i çuditshëm në botë pas Venecies
Ura inteligjente e Goricës
Si Ura e Goricës shpëtoi nga bombardimi anglez dhe dinamiti i nazigjermanëve
Ilia Xhimitiku, aparati amerikan “Kodak” dhe foto e tij kryevepër
“Mu te ura me zinxhira, atje ndizen dyzetë kandila”
Dita e Ujit të Bekuar, spektakli madhështor i çdo 6 janari
Gorica, kështjella e besnikërisë ndaj krishtërimit
Berati është me dy kala, njëra gjallë, tjetra shuar
Liqeni i munguar
Lundërtari Jani Gajda
Plepi i Buharasë
Llogjet te “Furri i Sahatit”
Çikrikët rrotullohen ëmbël
Ulliri “buçko” i Beratit
Tek Gjiri ku dëgjohet zëri i një zane
Bukë shumë dhe ujë pak
Memeci i Dines
Dasma e Skënderbeut, fantazi në Myzeqe dhe film në Berat
Si u mbajt sekret vdekja nga djegia me zift të nxehtë e dy ushtarëve figurantë
Aktorët sovjetikë përpiqen të shpëtojnë nga vdekja një fëmijë
Akaki Horava vjen për herë të dytë në Shqipëri, jo në Tiranë, por në Kuçovë (Qytetin Stalin)
Fëmija jetim që luante i vetëm tërë filmin “Skënderbeu”
Një basoreliev me pamjet e Skënderbeut të Akaki Horavës dhe atij të Viktor Stratobërdhës
Qershoret e pafat të Shkëlqim Ngurëzës


Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com