Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN
”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
NË MISION PËR ÇLIRIMIN E KOSOVËS


© Copyright
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara. Asnjë
pjesë e këtij vëllimi nuk mund të riprodhohet,
memorizohet apo përcillet në ndonjë formë a
me ndonjë mjet elektronik, mekanik, me anë
të fotokopjes, në disk ose në mënyra të tjera,
përfshirë dhe kinemanë, radion, televizionin, pa
autorizimin me shkrim nga autori.

Libri është gratis.
Secili që e dëshiron për ta lexuar t’ia bëjë kërkesën autorit në adresën elektronike:
yllipolovina@gmail.com

PASQYRA E LËNDËS

Pjesa e parë

Në Lion
Telefonata nga redaksia e revistës gjeopolitike “Limes”
“Përse në Vlorë?”
Luço Karaçolo
Misioni i ri: të nisej sa më shpejt për në Kosovë
Në ambasadën e ish-Jugosllavisë në rrugën Monti Parioli, numër 20
Shqipëria e Dytë
Drejt Prishtinës
Postoblloku i parë
Republikë pacifiste
Albin Kurti
Ibrahim Rugova: “Shqipëria nuk shqetësohet për Kosovën”
Një sondazh befasues
Në Prizren
Kurth te monumenti i Car Dushanit
Gjashtëmbëdhjetë xhami si shkolla për fëmijët shqiptarë
Oficeri serb
Gjakova
Deçan
Për një ndërhyrje ushtarake të NATO-s
“Ballkania” e Adem Demaçit
Lumturia dhe Angjelina
Peja
Një çekpoint i çuditshëm
Hyrje në zonën e kontrolluar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës
Ngrënie në një çanak
Ikja e ngutshme e djemve të shoqërimit
Plumba breshëri
I armatosuri që u shfaq befas
“Ne jemi UÇK-ja”
Vlonjat
Komandanti i Drenicës
Për Enver Hoxhën
Një masakër e re ka për të ndodhur
“Spiun nga Vraka”?
Çfarë do t’u tregonte lexuesve të “Limes”
Edhe njëherë tjetër Albin Kurti Tre vjet më vonë
“Do të vish me ne!”
Akuzohej si mafioz
Në burgun e sigurisë së lartë në Soliçano
Lirimi
Maqedoni, një trazim i ri i shqiptarëve në Ballkan

Pjesa e dytë

Telefonuesi misterioz “Çopa”
“Kafe London”
Komunizmi shqiptar ishte edhe anglishtfolës
SAM 2
Ftesë për në UÇK
Macet Xhina dhe Bllëku
E futur në një kuti me rrobën e kaltër mbështjellë dhe sipër kordelen e bardhë
Pranoi, do të ishte ndihmës i shefit të Shtabit të Përgjithshëm
Mali i akullt në kufi me Maqedoninë
Te gazeta “Rilindja”
Në çantën e luftës edhe dhjetë kaseta muzikore me këngë shqiptare
Kundërlajm
“Bijtë e nënës, u kthefshi gjallë!”
“Ti moj Hënë që del në mal”
Këngë partizane
Pseudonimi i luftës: “Shpëtim Golemi”
Incident
Vetura u zhyt në ujë, për pak po mbyteshin
Baza e re
Dhjetë vashat
“Luftën do ta bëni ju dhe do ta fitoni po ju!”
”Nuk kam takuar asnjëherë njeri nga Shqipëria”
Udhëtimi për në Berishë
Telefoni satelitor
“Kosova e Lirë” dhe “Kosova Press”
Arkani që nga hoteli “Grand”
Tre ushtarët përgjues specialë
Norvegjezi Pol
Indriti
Nata e 24 marsit 1999
Gjashtë njësitet guerile
BIA
Netëve nuk flihej
Aviacioni bombardues francez ndonjëherë e gabonte shenjën
Eksodi i madh
“Patkoi”
Goditjet kryesore bëheshin mbi Serbi
Tre kamionë të mbushur me të plagosur
I biri bashkohet me amerikanët
Qeni i Sharrit
Në brendësi të Grykës së Shalës
Devetak
I pandarë me qenin“
Jam Shou Bërns”
“Shigjeta”
Diversion i helikopterëve serbë
Dyzetë pushkë snajper të ardhura nga diaspora shqiptare në SHBA
Katërmbëdhjetë telefona të koduar satelitorë
Vullnetarët e huaj nga vendet e Perëndimit
Tre oficerë të shërbimit të fshehtë jugosllav
Dy zbulimet ushtarake në moskuptim
Robi rus
Raketa serbe mbi radion “Kosova e lirë”
“Të paktën mbetëm gjallë”
Gëzim çlirimi
Ndarja me qenin e Sharrit
Ritakimi katër vjet më vonë

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com