Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NĖ BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PĖR KOHĖN
”REPUBLIKA E SHTATĖ”
“AMBASADOR NĖ BALLKAN”
“LOTĖT E SORKADHES”, botimi i dytė
LOTĖT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

3 prill, dorëhiqet Ramiz Alia


3 prill, ora 13.00

Radio “Zëri i Turqisë” si edhe radiot e tjera flasin se Arkaidar, ministri i financave i Rusisë, projektuesi i reformës ekonomike jelciniane, u shkarkua prej tij.
Jelcini hoqi një “kokë turku”. E akuzon për inflancionin e shthurur.

Ora 18.00

Tani të gjitha lajmet e agjencive të botës i ka përfshirë zallamahia e dorëheqjes së Ramiz Alisë. Rumunët në gjuhën e tyre e quajtën “komunisti i fundit dogmatik”.

18.15

Vetëm grekët nuk flasin për dorëheqjen e R.Alisë. Pa qëllim patjetër. Gazetarët e tyre janë duke pirë kafe. Samaraqisi tha se do të vijë njëherë në Shqipëri pas krijimit të qeverisë së re dhe u mor me zemërim për deklaratat e Rajersonit (ambasador amerikan në Shqipëri) për çamët, kthimin e tyre në Greqi dhe sjelljen e pasurive të tyre.

6 prill

Ora 13.10

“Zëri i Turqisë” tregon se në krahinën Baden Vutenburg, krahinë ku ka lindur Kohli, dy partitë e djathta ekstreme morën më shumë vota se më parë, ndërsa kristiandemokratët, që këtu udhëheqin prej 20 vitesh, humbën shumicën.
Partia e Kohlit, kristiandemokratët, që prej vitit 1988 e deri tani, kanë humbur 10 për qind.

Në radion “France Monde” u fol për zgjedhjen e të burgosurit politik Pjetër Arbnori kryetar i Kuvendit Popullor.

7 prill

Raiuno

Zgjedhjet në Itali.Ora 13.30. Saktësohet kjo tabelë: Umberto Bossi, Lega, dhe Leonluca Orlando, Rete, janë fituesit. Ka fituar në Kampanjë edhe Alessandra Mussolini.

Bursa sa u lëkund pak, por vazhdoi të punojë normalisht. Nuk ka shqetësim për rënie të madhe çmimesh. 1230 lira dollari. Asnjë lëkundje.

Partia Socialiste Italiane (e Kraksit) dobët, e mundur.

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com