Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

ME MIELL, SHEQER, ORIS: A I KA BLERĖ VOTAT PPSH NĖ BERAT NĖ ZGJEDHJET E 31 MARSIT 1991?
“KADAL ADNAN!”, PARA MILLOSHEVIĒIT IBRAHIM RUGOVA FRENON NDIHMĖSIN E TIJ ADNAN MEROVCI
PERSE HESHTET PĖR NJĖ KONFERENCĖ SHTYPI TĖ IBRAHIM RUGOVĖS NĖ PRISHTINĖ NJĖZETĖ E KATĖR ORE PARA SE TĖ TAKONTE NĖ BEOGRAD SLLOBODAN MILLOSHEVIĒIN?
NĖ ROMĖ NĖ TĖ NJĖJTĖN KOHĖ IBRAHIM RUGOVA I ARDHUR NGA BEOGRADI DHE THOMAS PICKERING NGA UASHINGTONI
IBRAHIM RUGOVA NĖ BALLAFAQIM ME TREQIND GAZETARĖ NĖ SALLĖN STENDITOIO TĖ KOMPLEKSIT SAN MIKELE NĖ ROMĖ
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI


Foto:
“Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”


Tashmë ky libër imi është duke u shtypur, java tjetër e gjen nëpër librari.
Në 295 faqe të tij janë treguar marrëdhëniet e princit të Beratit, Gjon Muzaka, me Gjergj Kastriotin, ku e vlerëson dhe përse e kritikon.
Mërgata e familjeve fisnike shqiptare në Napoli në fillim të viteve 1500 deri sot në Itali dhe ShBA: Kastriotët, Arianitët, Dukagjinët, Muzakët.
Si Perandoria Osmane e luftonte kujtimin e Skënderbeut të krishterë duke krijuar Skënderbej të tjerë myslimanë. Lufta humbëse e Anzhuinëve për të marrë kështjellën e Beratit më 1281 dhe ajo e Gjergj Kastriotit në 1455.
Si u manipulua dhe u përdor nga Skënderbeu roli i Moisi Golemit në masakrën e kësaj beteje të fundit, ku u vranë pesë mijë arbër dhe italianë.
A e kanë dashur beratasit këtë kohë Gjergj Kastriotin? Përse Gjon Muzaka është edhe princ i Myzeqesë, i Skraparit dhe i Korçës. Harrimi i djeshëm dhe më dukshëm, i sotëm, i Beratit si metropol zhvillimi ndërkombëtar.
Si ka lëshuar rrënjë në mendësinë e qytetit doktrina e “peshkut dyqindgramësh”.
Do të lexoni në këtë libër si në vitin 1983 filloi nga shteti komunist i kohës kërkimi i thesarit të fshehur të Gjon Muzakës.
Etj,Etj.


Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com