Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NĖ BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PĖR KOHĖN
”REPUBLIKA E SHTATĖ”
“AMBASADOR NĖ BALLKAN”
“LOTĖT E SORKADHES”, botimi i dytė
LOTĖT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI


Foto:
“Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”


Tashmë ky libër imi është duke u shtypur, java tjetër e gjen nëpër librari.
Në 295 faqe të tij janë treguar marrëdhëniet e princit të Beratit, Gjon Muzaka, me Gjergj Kastriotin, ku e vlerëson dhe përse e kritikon.
Mërgata e familjeve fisnike shqiptare në Napoli në fillim të viteve 1500 deri sot në Itali dhe ShBA: Kastriotët, Arianitët, Dukagjinët, Muzakët.
Si Perandoria Osmane e luftonte kujtimin e Skënderbeut të krishterë duke krijuar Skënderbej të tjerë myslimanë. Lufta humbëse e Anzhuinëve për të marrë kështjellën e Beratit më 1281 dhe ajo e Gjergj Kastriotit në 1455.
Si u manipulua dhe u përdor nga Skënderbeu roli i Moisi Golemit në masakrën e kësaj beteje të fundit, ku u vranë pesë mijë arbër dhe italianë.
A e kanë dashur beratasit këtë kohë Gjergj Kastriotin? Përse Gjon Muzaka është edhe princ i Myzeqesë, i Skraparit dhe i Korçës. Harrimi i djeshëm dhe më dukshëm, i sotëm, i Beratit si metropol zhvillimi ndërkombëtar.
Si ka lëshuar rrënjë në mendësinë e qytetit doktrina e “peshkut dyqindgramësh”.
Do të lexoni në këtë libër si në vitin 1983 filloi nga shteti komunist i kohës kërkimi i thesarit të fshehur të Gjon Muzakës.
Etj,Etj.


Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com