Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN
”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
NJË MIJË DITËT E “REPUBLIKËS SË SHTATË”


Dhe fati i familjes Alizoti

PASQYRA E LENDËS

Bëjmë histori, por e shkruajmë keq
Dy motrat Alizoti, një brune dhe një bionde
“Enver-Tito”
Qe e vërtetë dëshira e Enver Hoxhës për ta bashkuar vendin e vet me Jugosllavinë?
Ndodhi në 20 shkurt 1945
Si u përdor masakra e 4 shkurtit 1944 për të kryer atë Gjyqit Special në prill 1945
Regjimenti “Kosova”
Fejzi Alizoti kundër vrasjes me intrigë të Esat Pashë Toptanit
“Fejzi bej, unë do iki, po [Enveri] ty ka me të vra të parin”
“Jam plak, nuk kanë përse të më vrasin”
Babë e bir në burg
Më 3 mars të vitit 1945
Sipas Enver Hoxhës, i pari ndër të dënuarit prej Gjyqit Special ishte Fejzi Alizoti
17 të dënuar me vdekje
Gazeta “Bashkimi “ e 15 prillit 1945: pushkatimi u bë
Kur një të dënuari i këputet litari apo nuk e zë plumbi, i falet jeta
Tre muaj kryetar i Këshillit të Epërm Korporativ Fashist
Jetëshkrim i një varianti tjetër
Mustafa Kruja: Hiqe qafe Enver Hoxhën!
Hasan Alizoti: I kam dhënë fjalën, nuk e bëj dot.
Takimi top sekret në Manastirin e Ardenicës
Alizotët at e bir, Fejzi dhe Hasan, shpëtojnë Alqi Kondin
Në Vjenë i kishte luftuar me armë bolshevikët
Tentativë për ta vrarë
Ramiz Alia i mbrojtur nga prefekti
Fejzi Alizoti: Nuk dua ta takoj Miladin Popoviçin
Loja me sinjalin e tre zjarreve
Iknin të tjerët, por ai jo
Në fillim thirrjet “Në litar, në litar!”, më pas shpërthyen duartrokitje
Antiamerikanizmi më agresiv i pas Luftës së Dytë ishte jugosllav
Jakobs shkruan
Jakobs shkruan sërish
Enver Hoxha: “A është në interesin tonë ta kërkojmë Kosovën?”
Doktrina anglo-amerikane e frenimit të rusëve
172 avionë gjuajtës dhe bombardues amerikanë shkelin hapësirën ajrore jugosllave
Hesht deri më 7 tetor 1946, pastaj shpërthen kundër anglo-amerikanëve
Delegacioni jugosllav mbron Shqipërinë
“Lavdërime të veçanta meritojnë punëtorët e kantiereve të Kuçovës”
Delegati britanik Hud
Frymë shumë armiqësore kundër Italisë
“Puljen dhe Istrian e kërkojnë jugosllavët, kurse ne nuk na japin Kosovën\"
Edhe dy italianë të dënuar rëndë si agjentë anglo-amerikanë
“Organizata tekniko-sabotatore”
Nga procesverbali i deklaratës në hetuesi të Zyraka Manos
Bianka Balliçi
U pushkatua shtatzënë
Ikja e Misionit Politik Amerikan
Nga fjala e Enver Hoxhës në 12 tetor 1947
Riza Alizoti dekorohet
Kitara e Rizait dhe puthja e tij në ballë
Bie në dashuri me anglezen Kathleen Mary Yeates
Arrestohet nga italianët
Refuzon punën në Jugosllavi
Beratasi Kostaq Stefa thotë: “Po arrestojnë njerëz që kanë të bëjnë me amerikanët”
Enver Hoxha: Nuk i varim ne, varen vetë
Stalini tha
Ishte goditje kundër qëllimeve të udhëheqësve jugosllavë
Studiuesit Bernard Zotaj dhe Marenglen Kasmi thonë
Stalini: Shqiptarët mund të jenë besnik si qentë
Shqipërinë si “Republikë të Shtatë” e dëshironte më shumë Bashkimi Sovjetik
Abdyl Këllezi kritikon Jugosllavinë
Bullgaria “Republika e Tetë”?
Me veprimtari sabotuese të drejtpërdrejtë
Nafta nuk del vetë, kërkon pajisje
Vrasja e Stanisllav Zuberit
Deklaratë e Koçi Xoxes
Sipas librit “Vaji i Gurit” të Miranda Haxhisë
Agjent i spiunazhit amerikan që më 1925!!
Gjyqi kundër “Grupit të Deputetëve”
Nuri Huta
Kërkojmë dënimin e tyre me vdekje
Enver Hoxha me uniformë ushtarake
Ne, marangozët dhe muratorët
Shkëlqesisë së Tij, Mareshallit Josif Broz Tito
Dy telegrame solidariteti për dënime me vdekje
Ditën e enjte, 23 shtator 1947
Raport i ambasadorit italian në Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Sofje, pushkatohet Nikolla Petkov
Telegramin i datës 24 shtator 1947, ora 7 pasdite
Kapiteni i Parë dhe Kapiteni i Dytë
Shoqëritë ekonomike të përbashkëta shqiptare dhe jugosllave
Për nxjerrjen dhe fabrikimin e naftës
“Republika e Shtatë” niste nga përvetësimi jugosllav i
naftës
Në hetuesi Mihallaq Zixhishti i pati djegur dhe sytë me cigare
Jugosllavët shkelin kufirin italian
Imagjinoni, shokë
6 tetor 1947, Enver Hoxha flet para popullit në Përmet
Dhe në Berat
7 tetor, Enver Hoxha mban një fjalim përpara punëtorëve të Kuçovës
Sërish 7 tetor 1947, fjalë e mbajtur në një miting në Lushnje
Sovjetikët dhe jugosllavët ofendojnë qëllimshëm Presidentin amerikan
Ambasadori italian në Paris, Pietro Kuaroni
8 tetor, Enver Hoxha thotë para popullit të Elbasanit
Përndjekja nga titizmi i politikanit Dragoljub Jovanoviç
9 tetor 1947
Përsëri 9 tetor 1947
Më 10 tetor
Italiani Paolo Saxhoti do të akuzonte edhe të tjerët, por megjithatë do të pushkatohej
Rikujtesë
Me varje dhe me vdekje
Varje edhe në Rubik, tre ditë mbajtur në litar
Lyerja me sapun e lakut të litarit, si asnjë mundësi për të shpëtuar
11 tetor 1947, pema e vidhit përballë “Birra Korça”.
Diku te një përrua
14 tetor 1947
16 tetor 1947, “Komandanti udhëheqës e organizator i luftës dhe i të gjitha fitoreve të popullit t’onë”
Shifra 39
“Dje, më 20 nëntor 1947 reth orës 19.45 Ministri i Industrisë dhe Kryetari i Komisjonit të Planit Nako Spiru aksidentalisht vrau veten”
Mareshalli Tito
“Dje arriti në Beograd Gjen. Kol. Enver Hoxha”
“Rezultate të shkëlqyera të popujve të Jugosllavisë”
Falen 465 të burgosur armiq të popullit
Ditë e mërkurë, 30 qershor 1948
Në Beograd dhe në Tiranë
Një raportim i Tuk Jakovës
Arsyet e vërteta
Andrea Xega
Në emër të popullit je i arrestuar
Diane Jacqueline Belkiz
Fati pa fund i dhimbshëm i Verës
Fejziu junior
Motrat Nezihe dhe Sevim
Vite të gjata heshtjeje
Një ditë përroi pati nxjerrë
Në telefonin e shtëpisë në Camborne të Truros ra telefoni
Të dua shumë!
Fitoi vetëm me një votë më shumë
Na solli dritë
Elegji


Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com