Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN
”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
Libri \"SERBI, ARMIK MIKU YNË\"


PASQYRA E LËNDËS

Arkitektja e parë serbe ka qenë me origjinë shqiptare
Një shqiptar, djali më i pashëm i Beogradit
Mes Jelisavetës dhe Lukës lindi dashuria
Të pandarë në jetë, por i ndanë pas vdekjes
Vepra e dijetarit serb Zoran Janjetoviç
“Shqiptarët në tekstet shkollore serbe nuk kanë qenë kurrë një temë e madhe”
Alba Çela: “67.4 përqind e shqiptarëve i vlerësojnë marrëdhëniet shqiptaro-serbe si të rëndësishme”
Një intervistë e Ilir Zhillës në gazetën “Dnevnik” të Novi Sad
“Para nesh nuk ka pakënaqësi dhe as luftë”
Ballkanas
Ngricë
Nuk shtonin të gjallët, por zëvendësonin fëmijët e vdekur
Luftë epike për të shpëtuar identitetin
Historia, kjo padrone e gadishullit
Ndërkryerje ballkanase: kush është më i forti
Xhelozia e Evropës
Midis lindjes dhe perëndimit të diellit
Ilirët para se të vinin sllavët
Sllavët zbarkojnë në siujdhesë
Ajo dyndje e pa pushuar
Francis Conte, Neritan Ceka, Stojan Novakoviç, Arben Çejku
Ilirët shkuan dhe njëkohësisht nuk ikën
Vjen koha e arbërve
Kruja
“Eposi i Kreshnikëve”, kur u krijua
Ilirizmi sllav
As desllavizim, as deilirizim
Shkodra në një farë mënyre ishte Roma e vogël e gadishullit
Dyndja e re e sllavëve me drapër e çekan
“Homo Balcanicus”, karakteristikat psiko-antropologjike
Tre lloje shtetesh
Ballkani i kulturës
Nuse shqiptare
Qytetërimi “Gens”
Fisi, shteti dhe kombi
Indro Montaneli: Shqipëria nuk është ndarë në programe, por më në grupe e fraksione
Familjet dinasti
Jo vetëm Nikolla Pashiç, ish kryeministër i Serbisë në vitet 20-të të shekullit të kaluar, por edhe dinastia mbretërore e Karagjorgjeviçëve, është me origjinë shqiptare
Zagreb, Beograd, Prishtinë, Strugë
Përkthimi i librave të autorëve serbë
Kur UÇK rekrutonte shqiptarë kosovarë në kufirin e Kukësit
Motra e ftohtë e Mira Markoviç, gruas së Sllobodan Millosheviçit
Moma Markoviç cili ishte
BETA
www.kosovakosovo.com
Beograd, 2 korrik 2004
“Vuk Drashkoviç: Kantonizimi i Kosovës, koha më dha të drejtë”.
Drashkoviç, atentati
2005, të pres në Beograd
Qe fundi i vitit 2007
Gur mbi gurë s’do lemë në Kosovë
Policia serbe arreston Andrej Haxhi Miliçin
Në ambasadën e braktisur jugosllave në Tiranë një grua shqiptare ushqente qentë serbë
Faqja e parë e gazetës “Koha Jonë”, 23 shtator 2000
Përkthyesi nga serbokroatishtja, Myftar Sfarca
Nini Mano: shumë intriguese, duam tregimin!
Polovinasit nëpër botë
Pëlqim, kënaqje, një mrekulliVersion i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com