Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

ĒFARĖ FSHIHET PAS MUNGESĖS SĖ FOTOS PĖR NGRITJEN E FLAMURIT NĖ 28 NĖNTOR 1912?
AMERIKĖ, PSE TĖ DUAN KAQ SHUMĖ SHQIPTARĖT
FLAMURI QĖ U NGRIT NĖ VLORĖ DHE KASTRIOTI I PESTĖ, ALEANDRO
22 NĖNTOR 1944, QYTETI I TIVARIT: ARRATISJA E BALLIT KOMBĖTAR NĖPĖR NJĖ DET TĖ MINUAR
PASARDHĖSIT NĖ ITALI TĖ SKĖNDERBEUT NĖ KRYE TĖ MBROJTJES SĖ PAVARĖSISĖ SĖ PORSASHPALLUR
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

26 mars


Radio Zvicra Internacionale, frëngjisht, ora 09.00

I bëhet jehonë telegramit “dashamirës” të Micotaqisit për opozitën që fitoi dhe problemet e pakicave greke, çame e mospërputhjet e qëllimeve të dy palëve. Me shifra emigrantësh, etj.
Lajmi u bë me të deleguar nga Athina.

Ora 13.40, Rai Uno

Fulvio Molinari lëshon ironinë se S. Berisha ka thënë se bashkëpunimin do ta bëjmë me Evropën, por megjithatë mbi të gjitha me ShBA. Molinari ironizon: kjo është një traditë e vjetër e shqiptarëve për t’u lidhur me vendet e largëta, në fillim me Bashkimin Sovjetik, pastaj me Kinën dhe tani me Amerikën.

Andreoti në një intervistë kritikoi gazetën “Corriere della sera” se ftoi anglezët të votojnë për laburistët. Ai tha se liria e shtypit në të gjithë botën është e shenjtë, por këta të “Corriere...” duket se e tepruan kështu si vepruan.

29 mars, ora 09.00

E gjithë bota e ndërroi orën, e çoi një orë më përpara, deri në 29 shtator. Të vetmit ne nuk e lëvizëm. S’ka shtet. Ja si shkon ora e sotme e shqiptarëve! Gjithnjë mbrapa.
Kjo ngjason me kozmonautin Krikaljev që rusët e harruan në hapësirë dhe vetëm më 25 mars u ul. Dyqind e ca rublat e tij si pagë mujore, sipas Rai-t, i shërbejnë për vetëm 4 kg mish.

Edhe ne e paskemi ndërruar orën!! Që dje.

30 mars, ora 18.20, “Zëri i Greqisë”

Mikis Teodoraqis dha sot dorëheqjen nga ministri pa portofol. Arsyeja: do t’i kushtohem (vetmohohem) punës si kompozitor. Në deklaratën e Micotaqisit ai thotë se “e kupton arsyen e tij personale dhe e falënderon për kontributin e tij të çmuar për vitet e para të vështira”.
Qeveria mbështetet në 152 deputetë, 151 “Demokracia e Re”, 1 i pavarur.

Përfundoi Kongresi i 27-të i Konfederatës të Sindikatave. PASOK ka 20 vende, “Demokracia e re” 11, komunistët 10 dhe Aleanca 4.

Version i printueshem
Faqja paraardhese

Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com