Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
“RINGJALLJA E SEJKOVE”
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
“NË FILLIM ISHTE BARDHA”


Libri i dytë i trilogjisë së Ylli Polovinës “Vij nga qyteti i përndritur i Beratit”
Libri i parë, i botuar në 2020, titullohej “Qyteti pranë qiellit”.

Shtëpia Botuese EMAL
2021

Skulptura në kopertinë: Nezir Ago
Ballina: Agron Polovina
Piktura në pjesën e prapme të kopertinës: Moritz Bauernfeind “Larja e rrobave në lumin Osum”
Dizajni dhe faqosja Mimoza Vasku

Pasqyra e lëndës

Të shkruash në kohë pikëlluese
Qytet i përfytyruar si femër e hijshme
“Legjenda për Parthën (Bardhën) dhe Kalanë e Beratit”
“Kalaja dit’ e natë qaj, Osumi-lotët e saj”
Vëllavrasje?
Krijimi i Romës
Miti i themelimit të Athinës
Legjenda e pangjashme e Rozafës
Paska një gojëdhënë edhe krijimi i kështjellës së Beratit!
Shuhet njëra legjendë
“The bust of Berat”
Ose vrasja e një jetimeje
Fisnikërim nëpër shekuj
Partha
Vend dritëshkëlqyes
“Shkëmbi i bardhë”
U ruajt fillimisht nga krijimtaria gojore, më pas nga shkrimi
Terren gjithandej tërmetor
Gjuhë flake dhe shkundje toke
Elia Pulkeria
Qe një dashuri
Mos e shkëput vështrimin
“Bukurinë, obobo, ia japin çupat, moj nëno!”
Misteri i tre varreve grash
Protesta shoqërore e një të varfre
Qerimeja çup’ e parritur
Varrin të ma bëni në rrugë
“Kjo revolja shum’ e verdhë, Bjeri, o moj çupë, një herë!”
Shpifje: ishte e përdalur
E këndon Hyrije Saraçi
Bashkëshortja beratase e Ali Këlcyrës
Komunistët në sarajet Vrioni
E internuara Marie Mëlyshi
Vëllezërit e mi qanin gjithë rrugës
Çupat e Goricës
Moritz Bauernfeind: “Larja e rrobave në lumin Osum”
Beli i Beratit
“Sheshi i dosave”
“Vinte zoga anës lumit”
Amalia Manestra
Margarita Tutulani
Marie Bilça
“Shtëpia e Mëmës”
Felbani ose treni i luftës
T’u thefshin rrotat!
Çuni beratas që nuk do nuse nga qyteti
Eleni Stefa
Pushim nga puna për shkak të rrobave të zeza
Vjosa Jakova
Jetuan bashkë vetëm 13 vite
“Do të shkosh në burg apo në psikiatri?”
Sharpi i zi
Shpresa Sejko
Pushkatimi i Sokolit
Vetëvrasje duke u hedhur nga kati i katërt
Rosalia Vitanza
Futur në vaskë me formalinë
Darinka Milan Aleksiç
Lençe Klenkoski
“Mama umre”
Marianthi Xhako
I vëllai, Jorgji
Hëna Spahiu
Biçikleta
Parashqevi Sahatçiu
“Drejtoresha me kopile, është borgjeze”
Koleksioniste fotosh
“Mjeshtre e Madhe”
Leonora Ballabani
“Për mua ajo ishte ndër njerëzit publikë të vërtetë të qytetit”
“Ah, mbesa e Leonorës je ti!”
Pesë episode
Kombinati i Tekstileve-qyteti i femrave
Beatriçe Berati
Difja, Shaje Llaka, bija e Tares, Gjylja e Lames, Rihana...
Gej (dylber)
Pederastë shumë, putana pak
Çuditë tek Kodra e Bregut
Arixhinjtë dhe jevgjit
Të dashurosh është patriotizëm
Bij të Maries
Resmije Ngjeqari
Mika
Grua sfidante
Berataset si tufë trëndafilash me vesë


Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com