Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

HAJRI HIMA LIBRI “AMBASADOR NË BALLKAN” I YLLI POLOVINES, KONTRIBUT I VYER PËR KOHËN
”REPUBLIKA E SHTATË”
“AMBASADOR NË BALLKAN”
“LOTËT E SORKADHES”, botimi i dytë
LOTËT E SORKADHES
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

.jpg
Foto: .jpg
ARRATISJA E KOMITETIT QENDROR TË BALLIT KOMBËTAR


© Copyright
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara. Asnjë
pjesë e këtij vëllimi nuk mund të riprodhohet,
memorizohet apo përcillet në ndonjë formë a
me ndonjë mjet elektronik, mekanik, me anë
të fotokopjes, në disk ose në mënyra të tjera,
përfshirë dhe kinemanë, radion, televizionin, pa
autorizimin me shkrim nga autori.

Libri është gratis.
Secili që e dëshiron për ta lexuar t’ia bëjë kërkesën autorit në adresën elektronike:
yllipolovina@gmail.com


PASQYRA E LËNDËS

Gjysma e parë e shtatorit 1944
Mit’hat Frashëri në aleancë antikomuniste me Gjon Marka Gjonin
Force 399
Grupi i “katolikëve fashistë”
Antoni Iden: “Të kundërpeshojmë ndikimin rus”
Zonja Edi Mërgushi
Për Frontin Nacional Çlirimtar
“Marrëveshja e Përqindjeve”
Ndërkaq në 20 tetor 1944
Ndërhyrje ushtarake apo ndihma ekonomike
“Kemi urdhër...t’ju lëmë më fatin tuaj”
“Në rast se nuk na merr më vete unë do të helmoj veten, vajzën edhe ty me mangallin prej qymyri”
Ata, të 140-tët
17 orë lundrim në det të minuar
Qe 23 nëntor
Nata e gjumit në ahur kuajsh
Lot në 28 Nëntor 1944
Xhelal Staravecka akuzon ballistët: bashkëpunuan me pushtuesit
Tirana në 28 nëntor
Koklavitje
Dudushi
Çokollatat e zotit Stivenson
Anglezët filluan hetimin e ballistëve refugjatë
Pushkatim në vend
9 vjeç, 9 portokaj, 9 mandarina, 9 qirinj
Vrasja edhe e Bahri Omarit
Staravecka sërish shkruan
Jugosllavia njeh qeverinë shqiptare
Arrestimi i Mit’hat Frashërit dhe i Ali Këlcyrës
Dokument britanik: “Shqiptarët në kampin e përqendrimit në Itali”
Ali Këlcyra bën bur edhe në vend të Mit’hat Frashërit
Intrigë harrimi
Ndërhyjnë Xhulian Emeri dhe Meri Herbert
Cili ishte Serkuli
Akuzohej si antiitalian
Shfaqet silueta e Luftës së Ftohtë
Bashkohem edhe me Zogun
Pse gjeneral Sereqi është tradhtar i vendit
Çorapet si flamur grek
Papa mburr myslimanët
Në Athinë për bisedime kundër Tiranës zyrtare
Autoritetet greke: Më mirë të kemi në Shqipëri një qeveri komuniste
Gruaja mamluke
Admirim i Adivijes dhe i Hanës për Ahmet Zogun
“Këtu ju flet Radio Evropa e Lirë”
Polemikë me italofilët
Kronikë radiofonike e 22 qershorit 1952
Gjeti tek pragu i derës një njeri
Ishte Xhelal Staravecka
“Dekreti Toliati”
Masakra kundër karabinierëve
“I çvesha lakuriq i pushkatova”
Xhulio Gamuçi
115 ditë burgimi
Me Willy Brandt
Mbërriti viti 1960
Në ambasadën amerikane në Vjenë
1963 ishte vit tronditës
Mes shumë telegrameve ngushëllues
Ngjajmë dhe nuk ngjajmë
Eqrem Bej Vlora ndërroi jetë
Tridhjetë vite punë në ambasadën amerikane në Vjenë
Vdiq në 28 Nëntor 1993
Vijnë në atdhe eshtrat e Eqrem Bej Vlorës dhe të Ali Këlcyrës
Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com