Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

PRILL 1944, DIPLOMATI SPECIAL DHIMITĖR BERATI I SHKRUAN MINISTRIT TĖ JASHTĖM BAHRI OMARI: QEVERIA JONĖ E KA HARRUAR KOSOVĖN
PĖRFUNDIMI I KRIZĖS SĖ ARMATOSUR TĖ SHTATORIT 1998: DORĖHIQET FATOS NANO
NĖ RRUGĖN KU ISHTE THEMELUAR PARTIA KOMUNISTE SHQIPTARE PLUMBA MBI MINISTRIN KOSOVAR AHMET KRASNIQI
NĖ TIRANĖ NUK BIE QETĖSI: NĖ 21 SHTATOR 1998 DINAMIT NĖ BANESĖN E POLITIKANIT MINORITAR GREK VASIL MELO
“KOKĖKRISJE”: SULMOJ MEDIAN ITALIANE PĖR SHTRĖMBĖRIME TĖ IMAZHIT TĖ SHQIPĖRISĖ DHE JA DAL
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Tulipani qe nuk vyshket.
Foto: Tulipani qe nuk vyshket.
Kujtimi i gjysh Skenderit ne nje lule zambaku

Por edhe Besi e do shumë gjyshin e saj, Skender Hysin, edhe pse ai nuk jeton më që prej 28 nentorit 1991.
Kujtimin e tij ne e ruajmë edhe si lule. Kur ndërroi jetë në ballkonin e tij Bardha kishte mbjellë një zambak. Kur shkuam në Romë atë lule e ruajti me porosinë tonë dhe kujdesin e saj kunata, Stolia. Kur u kthyem në Tiranë Bardha e mori lulen menjëherë dhe e mbolli në një vazo në ballkonin tonë. Çuditërisht këtu lulja shpërtheu. Jo vetëm rriti shtat hovshëm, por hapte çdo vit nga tre konxhe të mëdha.
Këtë vit, 2007, Bardha e ka mbjellë lulen simbol në dy vazo.
Që prej disa vjetësh këto konxhe zambaku, në kujtim të vjehrrit, i fotografoj dhe e ruajmë në arkivin familjar. Kështu kemi gjetur mënyrën për ta konsideruar të paharruarin Skender Hysi se jeton mes nesh.
Çdo vit i dërgojmë Besit, me postë elektronike, disa pamje të zambakut “Skender Hysi”.

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com