Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

NJĖ SURPRIZĖ QĖ FSHIHET NĖ JAVOREN VJENEZE “DAS INTERESSANTE BLATT” NĖ NUMRIN E SAJ TĖ 28 NĖNTORIT 1912
FESTAT 28-29 NĖNTORIT 1945 DHE LOJA E ENVER HOXHĖS ME FJALĖN DEMOKRACI Pjesa e dytė
FESTAT 28-29 NĖNTORIT 1945 DHE LOJA E ENVER HOXHĖS ME FJALĖN DEMOKRACI Pjesa e parė
LAJMI I SAJUAR MBI NGRITJEN E FLAMURIT DHE SHPALLJEN E PAVARĖSISĖ NĖ DURRĖS
AGOSTINO, KOLONELI I USHTRISĖ ITALIANE ME MBIEMRIN ĒIFTELIA (Pjesa 2)
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Tulipani qe nuk vyshket.
Foto: Tulipani qe nuk vyshket.
Kujtimi i gjysh Skenderit ne nje lule zambaku

Por edhe Besi e do shumë gjyshin e saj, Skender Hysin, edhe pse ai nuk jeton më që prej 28 nentorit 1991.
Kujtimin e tij ne e ruajmë edhe si lule. Kur ndërroi jetë në ballkonin e tij Bardha kishte mbjellë një zambak. Kur shkuam në Romë atë lule e ruajti me porosinë tonë dhe kujdesin e saj kunata, Stolia. Kur u kthyem në Tiranë Bardha e mori lulen menjëherë dhe e mbolli në një vazo në ballkonin tonë. Çuditërisht këtu lulja shpërtheu. Jo vetëm rriti shtat hovshëm, por hapte çdo vit nga tre konxhe të mëdha.
Këtë vit, 2007, Bardha e ka mbjellë lulen simbol në dy vazo.
Që prej disa vjetësh këto konxhe zambaku, në kujtim të vjehrrit, i fotografoj dhe e ruajmë në arkivin familjar. Kështu kemi gjetur mënyrën për ta konsideruar të paharruarin Skender Hysi se jeton mes nesh.
Çdo vit i dërgojmë Besit, me postë elektronike, disa pamje të zambakut “Skender Hysi”.

Version i printueshem
Faqja paraardhese

Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com