Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

ĒFARĖ FSHIHET PAS MUNGESĖS SĖ FOTOS PĖR NGRITJEN E FLAMURIT NĖ 28 NĖNTOR 1912?
AMERIKĖ, PSE TĖ DUAN KAQ SHUMĖ SHQIPTARĖT
FLAMURI QĖ U NGRIT NĖ VLORĖ DHE KASTRIOTI I PESTĖ, ALEANDRO
22 NĖNTOR 1944, QYTETI I TIVARIT: ARRATISJA E BALLIT KOMBĖTAR NĖPĖR NJĖ DET TĖ MINUAR
PASARDHĖSIT NĖ ITALI TĖ SKĖNDERBEUT NĖ KRYE TĖ MBROJTJES SĖ PAVARĖSISĖ SĖ PORSASHPALLUR
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Bardha 13 vjecare e vizatuar e dyta, ne mes.
Foto: Bardha 13 vjecare e vizatuar e dyta, ne mes.
Nje kujtim nga viti 1967

Në një revistë “Pionieri” të kohës (ku në ballë shkruheshin parrullat e regjimit “Proletarë të të gjithë vendeve bashkohuni!” si edhe “Në luftë për çështjen e Partisë të jesh gati!”, ka një faqe speciale me “pionierët” e qytetit të Beratit. Atje është botuar edhe nje tekst nga Fatbardha Hysi (Bardha), ku thuhet saktësisht “Në zgjedhjet e kompanisë muarrëm edhe inisiativën për të ngritur në klasën tonë kendin e higjenës. Kur themi kendin e higjenës nuk kuptojmë kend të thjeshtë druri, por edhe një higjenë personale të përsosur dhe një klasë me pastërti shembullore. Këtë inisiativë e shpallëm edhe në zgjedhjet e çetës. Atë e pritën të gjithë mirë. Ajo u përqafua shpejt nga të gjithë pionierët e çetës. Ajo po vihet në jetë në çdo kompani. Në çdo klasë pionierët po e ndërtojnë me duart e tyre kendin e higjenës. Po i paisim me kursimet tona të vogla. Çdo ditë nxënësit vijnë të rregullt e të pastërt dhe klasat ndritin nga pastërtia”.

Fatbardha Hysi, klasa e VII A, shkolla “7 Nentori”, Berat

Shënim

Ky fragment i largët nuk u veçua për arkivin online të familjes sonë thjesht për të dhënë një pamje të kohës, aq pak të kuptueshme pas rënies së diktaturës, por për të vënë në dukje se pastërtia gjer në skajim ishte një virtut i nënës së Bardhës, Makbules.
Ajo rrinte gjithnjë me një sapun në xhep.


Version i printueshem
Faqja paraardhese

Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com