Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

ĒFARĖ FSHIHET PAS MUNGESĖS SĖ FOTOS PĖR NGRITJEN E FLAMURIT NĖ 28 NĖNTOR 1912?
AMERIKĖ, PSE TĖ DUAN KAQ SHUMĖ SHQIPTARĖT
FLAMURI QĖ U NGRIT NĖ VLORĖ DHE KASTRIOTI I PESTĖ, ALEANDRO
22 NĖNTOR 1944, QYTETI I TIVARIT: ARRATISJA E BALLIT KOMBĖTAR NĖPĖR NJĖ DET TĖ MINUAR
PASARDHĖSIT NĖ ITALI TĖ SKĖNDERBEUT NĖ KRYE TĖ MBROJTJES SĖ PAVARĖSISĖ SĖ PORSASHPALLUR
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Fjala e tokës mëmë

Poemë kushtuar Babë Dudë Karbunarës, e shkruar më 1984. Eshtë interpretuar në skenën e Teatrit Profesionist të Beratit.
Përbëhet nga 42 faqe.

Fragment

Koha ish e rendë,
Populli fukara.
Hungërrinin fqinjët,
Fuqitë e mëdha.

Shkelte në kufinj
Egër Luftë e Parë,
Toka e Mëmëdheut,
Copa-copa ndarë.

Mes për mes ndarë,
Mes për mes prerë,
Thikën nëpër dhembë
Vunë serbomëdhenjtë.

Ti, o moj Kosovë,
E hidhuara plagë,
Kullë e zemër mbushur
Me barot e flakë.

Me barot e flakë,
Me lot e me gjak,
Ngrihuni sup më sup,
Të gjithë jeni shqiptarë!

Gjaku derdhej lumë,
Misri u tha në arë,
Kau i zi i vetëm,
Tretej në ugar.

Loti, oh, breronte,
Dhimbja përmbi magje,
Fikej jetë njeriu
Ulur nëpër pragje.

Uri, moj uri,
ǒna preve në besë!
Lagu buzë e tharë,
Lagu veç me djersë!

Mbi Berat s’ikën,
Nuk ikën kjo natë,
Agu i mengjezit
Po vonon prapë.

Duda shtrirë në shtrat,
Me synë në dritare:
“Hapu ti, moj dritë,
Zbardhu pak fare!

Sa të shoh qytetin,
Këto shtëpi të bardha,
Të hapi Mangalemi
Të bukurat kanata.

Sa të shohë saksitë
Ngritur mbi parvaz,
Të çelë karafili,
Zëmbaku të hapë.

Në bebëz të syrit
Pikon dritë e qiellit,
Babë Dudë Karbunara
I gëzohet diellit.

Baba vetëm s’është,
Nuk është fillikat,
Një shportë me ushqime
Mbushet prag më prag.

Mbushet prag më prag,
Mbushet plot për plot,
Me dashuri të bardhë,
Me fjalë të ngrohtë.

Shkruan, shkruan, shkruan
Mbi letrën e bardhë,
Majë e penës shqotë
Derdh përmbi ditar.

“Sot, ditë e hënë,
Ora shtatë e ditës,
Cilët janë ata
Mbi Urën e Goricës?

........

Version i printueshem
Faqja paraardhese

Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com