Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

60 LIBRAT E MI
Shteti Kundėr / Nga Ylli Polovina
Analizė “S a r a j e v ė , m o j m o t ė r”
NJĖ MIJĖ DITĖT E “REPUBLIKĖS SĖ SHTATĖ”
I MILLE GIORNI DELLA \"SETTIMA REPUBBLICA\"
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Per te shkruar kete liber kalova nje vere te tere ne aerodromin ushtarak te Kuçoves, atehere Qyteti Stalin.
Foto: Per te shkruar kete liber kalova nje vere te tere ne aerodromin ushtarak te Kuçoves, atehere Qyteti Stalin.
Natalja

(Libri u botua nga Uegen në vitin 1997. Në kopertinë thuhet “Tetor1960-maj 1961. Partitë Komuniste të botës tronditen nga përçarja. Në një shkollë ndërkombëtare aviacioni në Bashkimin Sovjetik, biri i një ambasadori shqiptar dashuron rusen e bukur Natalja”).

Natalja

Kastrioti u nis në teatrin “Gorki”, ku i kishin premtuar dy tulipanë. Pranë godinës kishte njerëz dhe atij iu desh për një kohë të kërkonte plakën nga Soçi. Atë e gjeti më në fund në një qoshkë të trotuarit. Ajo sa e pa qeshi me gëzim dhe tundi kokën si vajzë e vogël.
-Të prisja, bir. Vetëm dy tulipanët e ty më kanë mbetur. Të tjerat i shita. Me sa duket njerëzit do të kenë rënë keq në dashuri sot se m’i përlanë dhe më vajti pazari mbarë.
Tulipanët në shportën e saj ishin me të vërtetë shumë të bukur.
-Sa?-pyeti Kastrioti.
-Sot unë i shita dy rubla njërin, por ti merri të dyja tre rubla.
Kastrioti pagoi dhe mori dy tulipanët e mbështjellë me kujdes me letër të tejdukshme. Sakaq vrapoi drejt stacionit të tramvajit. Ai të çonte drejt periferisë së qytetit, atje ku në një shtëpizë të bukur e të thjeshtë prej druri rrinte Natalja e tij.
Në tramvaj bëhej një zhaurimë e lehtë, si në një botë tjetër. Kastrioti e kapi befas veten duke ëndërruar dhe buzëqeshi.Ndjeu se ca sy po e shihnin dhe u skuq lehtë. Dashuria ishte një ndjenjë e kapshme lehtë nga kureshtarët.
Më në fund tramvaji kishte dalë në periferi dhe me të qëndruar një çast, Kastrioti kërceu përtokë. I duhej të ecte vetëm dhjetë minuta në këmbë që të arrinte tek shtëpia e Nataljes dhe nxitoi.
Njerëzit ishin të rrallë dhe atij i dukeshin të largët, si prapa një mjegulle të ftohtë.
Me Nataljen ai ishte takuar në një nga kodrat e qytetit. Kishte ndodhur siç ngjan shpesh, kur dashuritë marrin flakë nga ndonjë takim a ndodhi e rastit. Ajo ishte me disa shoqe e shokë të saj të fakultetit të shkencave politike dhe shëtisnin në një nga orët e pushimit. Ajo vetë vazhdonte për letërsi dhe biseda që ishte hapur kishte qënë për luftën e klasave në socializëm. Polemizonte një djalë i gjatë i vitit të tretë të fakultetit me dy shokë të tij. Vajzat e ndiqnin me indiferencë debatin dhe preferonin të kendonin “Podmaskovskije veçjera”.
Vetë Natalja përkëdhelte me pëllëmbët e duarve degët e avrura e të gjelbëra të shelgjeve lotues. Kastriotin me dy shqiptarë të tjerë e kishin ndeshur përballë dhe me uniformat e tyre të bukura të aviacionit ata kishin tërhequr kërshërinë e vajzave.
Djemtë që po polemizonin, kishin heshtur për një çast, por më pas u mpleksën sërish në diskutimin e tyre. Ndërkohë grumbulli i vajzave ruse me atë të shqiptarëve për një çast u gjendën pranë njëri-tjetrit. Ai edhe sot e kësaj dite nuk e mbante mend se si e përse kishte nisur biseda e atij takimi. Kastrioti kishte vënë re e mbante të pashlyeshme vetëm atë ç’ka shfaqej në sytë e saj: ujvarat e bukura të degëve të shelgjeve lotuesë.
Pikërisht këtë çast të dy grumbujt e të rinjve i kapi edhe ai i debatuesve të luftës së klasave. Pas kësaj gjithçka u bë rutinë. Studenti i gjatë rus tashmë i ishte drejtuar Kastriotit dhe po i thosh se lufta e klasave në një socializëm të zhvilluar shndërrohet në një faktor të dorës së dytë dhe se atë aktualisht në Bashkimin Sovjetik e shihnin si një proçes që po shkonte drejt shuarjes. Shqiptari kundërshtoi e kembënguli se lufta e klasave mbetet edhe në periudhën e ndërtimit socializmit. Madje si faktor kyç dhe se as që mund të flitej për një shuarje të saj.
Kaq mjaftoi për të ndezur e nervozuar debatin. Vetëm kur dalluan indiferencën e vajzave ata ranë në kompromis, Rusi i gjatë tha se, në fund të fundit, Shqipëria ndryshonte shumë nga Bashkimi Sovjetik. Atje sa kishte filluar ndërtimi i socializmit, kurse tek ata socializmi ishte ndërtuar dhe me kohë kish filluar ndërtimi i shoqërisë komuniste.
Ishte rradha e vajzave tani të ndërhynin gati në një gojë, duke folur për kohën e bukur, për lulet, për kengët.
Kastrioti riktheu vështrimin tek vajza me sytë plot ujvara shelgjesh.
Ajo dukej ende e zhytur në kozmosin e saj......

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com