Ylli Polovina in italiano
VENDLINDJA KU JETOJ DHE PUNOJ QYTETI I DY VAJZAVE TË MIA
PUBLICITIKË

TAKIM SHUMĖ I NGUTSHĖM ME KĖSHILLTARIN POLITIK TĖ AMBASADĖS GJERMANE
“KINI KUJDES NGA KY GAZETAR EDEPSĖS”, POR ITALIANI GOFFREDO PARISE SHKROI MIRĖ PĖR SHQIPĖRINĖ DHE ENVER HOXHĖN
SI U PĖRDOR MASAKRA E 4 SHKURTIT 1944 PĖR TĖ KRYER ATĖ TĖ GJYQIT SPECIAL NĖ PRILL 1945
19 MAJ 1999, ANA OKSA SHPALL SE PO ORGANIZON NĖ STADIUMIN E ROMĖS NJĖ KONCERT 24-ORĖSH PĖR KOSOVĖN
SHKĖLQIMI I EDI RAMĖS NĖ STUDION “PORTA A PORTA” TĖ BRUNO VESPĖS, 18 MAJ 1999
Artikuj të tjerë .....kërkoni në këtë faqeS'AFËRMI
MIRËSEVINI

Kukulla mes dy kukullave
Foto: Kukulla mes dy kukullave
Te dy motrat

Ne ka pamje qe dua te me shfaqet e fundit kur nga kjo jete te ndahem, eshte ajo e Albanes dhe e Besianes bashke.
Ne shtepi ka nje foto te te dyjave ne sallon. Kane dale bashke me njera tjetren ne buze te shatervanit ne lulishten e parkut tone te bukur ne lagjen Çlirim te Beratit. Kane ne koke kapela nga ato te vitit te ri, ku duket fjala “Gezuar”. Kete foto e ka bere Eshref Vrioni, nje talent mahnites i fotografise. Ishte bardhe e zi, atekohe nuk kishte filma dhe aparate me ngjyra. Megjithate Eshrefi punoi me lapsa te ngjyrosur dhe fotua ka dale sikur eshte prodhuar ne nje laborator modern.
Ne kete foto Alba e mban Besin ne preher.
Fotua e dyte gjendet ne pozicion te dukshem po ne sallon ne nje nga raftet e bibliotekes. Ketu Alba e mban Besin ne krahe.
Ne te dy rastet jane fare te vogla.
Me vjen mire qe Alba e mban motren e vogel ne preher, por ndonjehere vrenjtem, sepse nuk dua qe vajza e madhe, “shtylla e shtepise” siç i them, te mundohet duke bere “mamane”.
Keshtu qetesohem ne tavolinen kryesore te punes, ne studio, ku te dy motrat e rritura, brune dhe bjonde, jane vendosur ne nje kornize te bukur mbi nje miniraft para syve te mi.
Ketu qetesohem, sepse Albana, gezueshem dhe me humor, ja ka kapur “meçkat” Besit, pra faqkat, dhe i ka perulur pak koken.

Version i printueshem
Faqja paraardhese

LIBRAT

Libra të tjerë .....

LIBRI I FUNDIT
Image Title Here
LIBRA TË TJERË
Kontakt: ylli@yllipolovina.com © 2007-2017 yllipolovina.com Webmaster: taulant@topciu.com